Diane Sabinová a Jewelle Gomezová sa vlani na sanfranciskej radnici vzali. Najvyšší súd ich sobáš po mesiaci zamietol. V pondelok kalifornský sudca rozhodol, že zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný. FOTO - ČTK/AP |
Diane Sabinová sa od nadšenia rozplakala a pobozkala Jewelle Gomezovú, s ktorou už niekoľko rokov žije. Súd v San Franciscu im dal nádej, že po roku budú opäť žiť ako manželský pár.
Vlani sa vzali. Umožnil im to starosta San Francisca Gavin Newsom, ktorý povolil sobáše homosexuálov. O mesiac neskôr však ich svadbu zrušil kalifornský Najvyšší súd. Teraz majú opäť šancu: kalifornský sudca Richard Kramer rozhodol, že zákaz homosexuálnych sobášov je protiústavný.
Kramer prirovnal postavenie homosexuálov k postaveniu černochov pred 40 rokmi. Aj v prípade Afroameričanov štát hovoril o rovnakých právach, ale nútil ich žiť oddelene od bielej väčšiny. V prípade homosexuálov im ponúka takmer rovnaké výhody ako heterosexuálom, nedovoľuje im však žiť v rovnakom zväzku.
Homosexuálne sobáše stále rozdeľujú Ameriku. Časť krajiny tvrdí, že štát nemôže obmedzovať práva svojich občanov, že manželia majú nárok na rovnakú ochranu. Nezávisle od toho, či sú hetero alebo homosexuáli. Massachusetts je vôbec prvým americkým štátom, ktorý pri sobášoch nerobí rozdiely.
Druhá časť Ameriky je však proti. Robí všetko pre to, aby manželstvo bolo iba zväzkom muža a ženy. V tomto duchu rozhodol Najvyšší súd a vlani to potvrdili aj v 13 amerických štátoch referendom.
San Francisco pred rokom zosobášilo 4000 homosexuálnych párov. Bola to malá dúhová revolúcia. Trvala však len mesiac. Teraz sa vracia. Dvanásť z týchto párov podalo žalobu. V pondelok sudca Kramer rozhodol v ich prospech. Je takmer isté, že všetko sa opäť skončí až pred Najvyšším súdom.
Homosexuáli, liberálny starosta Newsom, ale aj bojovníci za tradičnú rodinu a konzervatívny guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger sa včera zhodli, že Kramerovo rozhodnutie je vážna vec. Všetci uznávajú, že je to nový začiatok právnej bitky o podobu americkej rodiny.
Práve preto sa ďalších 21 štátov, vrátane Kalifornie, rozhodlo, že to nechce nechať len na súdy. Už o niekoľko mesiacov by mali občania v referende rozhodnúť, či sa manželmi môžu stať aj ľudia rovnakého pohlavia.