Vyplýva to z rozhodnutia Európskeho súdneho dvora, ktorý skúmal prípad Francúza, ktorému vo Veľkej Británii odmietli poskytnúť výhodnú pôžičku na štúdium. Podmienkou podľa súdu je, aby žiadateľ preukázal "určitú mieru integrácie v hostiteľskej krajine".
"Dnešok je dobrým dňom pre študentov Európskej únie," povedal hovorca Európskej komisie Martin Selmayr. Komisia podľa neho rozhodnutie súdu veľmi víta a verí, že prispeje k väčšej mobilite študentov v rámci únie. V členských krajinách únie každý rok v zahraničí študuje asi 450-tisíc ľudí.
Súd rozhodoval o prípade Francúza Dannyho Bidara, ktorý sa v roku 1998 vydal do Británie spoločne so svojou matkou, ktorá sa tam išla liečiť. V krajine potom zostal a žil u svojej babičky, dokončil si dva roky strednej školy, zapísal sa na univerzitu a požiadal o finančnú pomoc na štúdium.
Britské úrady mu síce prispeli na školné, ale odmietli mu poskytnúť zvláštnu študentskú pôžičku podporovanú štátom, pri ktorej sú nižšie úrokové sadzby a výhodný splátkový kalendár. Dôvodom zamietnutia bolo to, že v Británii údajne nebol "usadený". Bidar toto rozhodnutie napadol na súde.
Súd rozhodol, že pre čerpanie finančnej pomoci či grantov v hostiteľskej krajine je dôležité, aby žiadateľ prejavil "určitú mieru integrácie", to znamená napríklad to, že tu nejaký čas žil. O "miere integrácie" rozhodujú aj naďalej úrady v jednotlivých štátoch, ale musia sa riadiť určitými kritériami stanovenými súdom. (čtk)