FOTO - TASR |
sedu SMK Pála Csákyho, ktorý vyzdvihol najmä slobody, ktoré revolúcia priniesla.
Csáky neskôr povedal, že všetci by si mali zobrať z histórie ponaučenie a vniesť ho do spolužitia Maďarov a Slovákov. "Mali by sme budovať práve na tých pozitívnych hodnotách." Za spevu maďarského zboru položili predstavitelia SMK, medzi ktorými boli predseda Béla Bugár, šéf poslaneckého klubu Gyula Bárdos či poslanec László KŚteles, k básnikovej soche vence ozdobené zeleno-bielo-červenou stuhou.
"Som tu, aby som si pripomenul udalosti spred vyše 150 rokov, a keďže som maďarskej národnosti, som na to patrične hrdý," povedal mladý muž Tibor Németh. "Je to spomienka, spomienka na hrdosť," vysvetlil svoju účasť pán Sziley.
Revolučná vlna rokov 1848 - 1849 mala pomôcť liberalizácii spoločnosti. V Pešti sa 15. marca 1848 zišlo veľké ľudové zhromaždenie. O tri dni neskôr sa konal v Bratislave Uhorský snem a vydal viaceré liberálne zákony, ktoré čiastočne demokratizovali usporiadanie spoločnosti. Predstavitelia Maďarov však neuznali požiadavky iných národov, ktoré žili na území Uhorska, a tie sa potom postavili proti revolúcii. (tasr)