Pohľad do Siene mien v historickom múzeu holokaustu, ktorý včera slávnostne otvorili. V Sieni mien je vystavených 600 fotografií a milióny strán dokumentov patriacich Židom, ktorí zahynuli v nacistických vyhladzovacích táboroch počas 2. svetovej. vojny. FOTO - TASR/AP |
Najväčšia svetová zbierka umeleckých diel, ktorá vznikla v getách, úkrytoch Židov a koncentračných táboroch, je odvčera prístupná v novom Múzeu holokaustu v pamätníku Jad Vašem v Jeruzaleme.
Prestrihnutím pásky ho otovrili izraelský prezident Moše Kacav a bývalý hlavný aškenázsky rabín Izraela Meir Lau. Rabín Lau, ktorý sa narodil v Poľsku, a prežil Buchenwald, pripevnil na dvere múzea mezuzu - schránku so zvitkom textu z Biblie. Tá podľa židovskej tradície ochraňuje obydlia. Prestrihnutie bielomodrej pásky malo symbolizovať, že holokaust je univerzálna skúsenosť ľudstva a mezuza, že je to jedinečná udalosť v histórii Židov.
"Toto múzeum je autentickým výkrikom generácie tých, čo môžu rozprávať príbeh holokaustu," povedal šéf Jad Vašem Avner Šalev. Múzeum má byť výpoveďou o osudoch ľudí, ktorí zomreli v koncentračných táboroch.
Tri milióny ľudí, ktorých mená a identitu nikdy neobjavili, symbolizuje priepasť.
Na slávnostnom ceremoniáli sa zúčastnili zástupcovia 40 krajín, medzi nimi aj slovenský prezident Ivan Gašparovič, prezidenti Poľska a Chorvátska, francúzsky premiér či starosta New Yorku a stovky ľudí, ktorí prežili holokaust.
Otvárací ceremoniál, na ktorom sa opäť hovorilo o hroznej skúsenosti a obavách zo súčasného antisemitizmu, sprevádzali mimoriadne bezpečnostné opatrenia. Izrael sa obával teroristického útoku aj blokády, ktorú sľubovali ultrapravicoví osadníci.
Autor: mik, čtk