Na Slovensku prebehol tretí ročník súťaže GMC - Euromanager, ktorý organizovala spoločnosť Recruitment International
Ak chce niekto pilotovať lietadlo, musí najprv stráviť mnoho hodín na simulátore. Lietať na simulátore má svoje výhody: žiadna chyba nemôže mať ťažké, osudové následky.
Možno povedať, že prostredie medzinárodného biznisu môže byť podobne turbulentné ako vzdušné cesty a treba sa v ňom naučiť chodiť. Aj preto zrejme vznikajú programy, ktoré simulujú reálny život vo firme - od tvorby jej stratégie, až po každodenné rozhodnutia na poli financií, obchodu, aj manažmentu ľudských zdrojov. Niektoré takéto programy používajú firmy na vyškolenie svojich zamestnancov iné sú príležitosťou napríklad pre študentov. Predstavujú pre nich zhmotnenie teórie, ktorú sa naučili v škole. Sú pre nich zároveň aj výzvou ukázať svoje schopnosti na verejnom fóre. Jednou z najväčších súťaží na poli simulácie riadenia spoločností je Global management challenge - Euromanager. Minulý týždeň sa na Slovensku ukončil jeho tretí ročník.
"Myslím, že nebudeme prví, ale ani poslední," odhadoval pred vyhlásením výsledkov národného finále súťaže študent Ekonomickej univerzity Pavol Špeťko a kriticky dodal. "Škoda, mohlo to byť aj lepšie." Tento tím sa v trošku inom zložení zúčastnil aj minulého ročníka súťaže a v konkurencii 46 virtuálnych spoločností sa umiestnil na siedmom mieste. Tento rok už spomedzi 120 tímov získal štvrté miesto.
Nadobudnuté skúsenosti sa zúročia - dokazuje to aj fakt, že i tento rok pôjde reprezentovať Slovensko na svetové finále súťaže takmer ten istý tím ako minulý rok. Ľubomír Dúbravka, Peter Sedlák, Jozef Čakan - novým prvkom v tomto tíme študentov z Ekonomickej univerzity v Bratislave je Tomáš Deák.
"Bola to pre nás veľmi zaujímavá skúsenosť a myslím, že to môže byť aj bod v životopise, ktorý neskôr zaváži," hodnotí prínos súťaže Ľubomír Dúbravka. "Aj keď je súťaž zaujímavá, nie je to žiadna hra," doplňuje ho jeho kolega Peter Sedlák. "Sú to tri mesiace tvrdej práce, hodiny strávené štúdiom materiálov a pri počítači."
Členovia víťazného tímu získali aj zaujímavú cenu - možnosť tieňovať manažérov firmy Microsoft počas jedného týždňa. "Shadowing program sme dosiaľ využívali pre svojich zamestnancov, ktorí si chceli vyskúšať rolu niektorého z nadriadených. Človek sa nestáva pomocníkom manažéra, ale doslova sa na neho zavesí a sleduje, čo robí," vysvetľuje Roman Takács zo spoločnosti Microsoft. "Zúčastňuje sa na rokovaniach a na bežnom pracovnom programe. Takto môže sledovať rozhodnutia, ktoré sa vo firme dejú, z inej perspektívy.
Pre študentov to bude myslím zaujímavá skúsenosť, zistia ako funguje firma, niektoré veci budú možno pre nich oveľa tvrdšie ako predpokladali." (gal)