obviňuje štát z diskriminačného prideľovania kvót na výrobu cukru a z toho, že neochránila trh s cukrom pred nelegálnymi dovozcami.
Podľa ministerstva poľnohospodárstva firma nemá na odškodnenie nárok. "Pridelenie produkčných kvót na cukor podľa nariadenia vlády bolo svojimi kritériami spravodlivé pre všetkých účastníkov," reagovalo ministerstvo.
Limity na výrobu cukru určuje vláda. V kvótovom roku 2003/2004 bol rozdelený národný limit asi 455-tisíc ton medzi osem spoločností. Eastern Sugar ČR, Moravskoslezské cukrovary a dve ďalšie väčšie firmy si oproti predchádzajúcemu obdobiu pohoršili. Ostatné štyri, naopak, dostali viac. Kvóty boli medzi cukrovarmi rozdelené podľa ich výrobnej kapacity. Zostávajúcich približne 40-tisíc ton tvorí rezerva, ktorú štát rozdeľoval podľa dodatočných kritérií, napríklad podľa toho, ako výrobca prispel k stabilizácii trhu alebo znížil zásob cukru.
Eastern Sugar má podľa vyjadrení analytika Petra Havla asi päťdesiatpercentnú šancu, že so žalobou uspeje. Podľa jeho slov je problém v tom, že rozdelenie kvót sa niekoľkokrát menilo a práve v rôznych kritériách chcú nájsť právnické kľučky.
Systém rozdeľovania kvót na cukrovary podľa ich výrobnej kapacity minulý rok na jeseň na Ústavnom súde napadla opozičná ODS, ktorá navrhuje prideľovanie kvót pestovateľom cukru. Takzvaný cukrový poriadok bol predtým na základe sťažnosti poslancov ODS na Ústavnom súde zrušený už dvakrát.
Európska komisie v súčasnosti chystá radikálnu reformu trhu s cukrom vrátane zníženia výkupných cien o tretinu a zníženie výrobných kvót. Konečná podoba reformy by mala byť hotová do novembra, aby pestovatelia a výrobcovia vedeli, na čom budú, až sa júni 2006 skončí súčasný režim. Proti reforme časť krajín protestuje, pretože sa obáva útlmu výroby. (čtk)