Arbitráž so spoločnosťou Ronalda Laudera CME má svoj pôvod na začiatku 90. rokov. Mediálna rada vtedy udelila spoločnosti CET 21 licenciu na vysielanie, rozbehnutie televízie Nova, ale financovali ju zahraniční investori prostredníctvom firmy ČNTS. Spory vypukli v lete 1999 potom, čo sa vtedajší riaditeľ Novy Vladimír Železný v zlom rozišiel s partnermi zo CME, ktorí väčšinovo vlastnili ČNTS. Spor vyústil v troch arbitrážach. Výsledkom jednej z nich je, že štát zaplatil CME viac ako desať miliárd korún za znehodnotenie jej investícií do Novy.
NOMURA
Bývalý vlastník 46 percent akcií skrachovanej Investičnej a Poštovnej banky (IPB) zažaloval Česko v júli 2001 z dôvodu nútenej správy a následnému predaju IPB Československej obchodnej banke. Vláda podľa Nomury porušila medzinárodné dohody o ochrane investícií. Za znevýhodnenie IPB oproti ostatným veľkým bankovým domom, ktorým štát pomohol od desiatok miliárd zlých úverov, požaduje Nomura odškodnenie až 40 miliárd korún. ČR, naopak, v inej arbitráži od Nomury žiada až 263 miliárd korún ako náhradu škody, ktorú Nomura údajne spôsobila tým, že sa podieľala na krachu IPB.
WILLIAM NAGEL
Britský podnikateľ žaloval Česko pre údajné porušenie zmlúv o licenciách na prevádzkovanie sietí mobilných telefónov. Štát v tomto prípade spor v roku 2003 vyhral. Nagelova žaloba bola zamietnutá, zaplatiť by mal asi 12 miliónov korún.
PETRCÍLE
V polovici roku 2004 prehral Fond národného majetku arbitrážne konanie s firmou Petrcíle, ktorú ovláda podnikateľ Radim Masný, o akcie Novej huty. Na základe konania jej musí zaplatiť 2,05 miliardy korún. Rozhodcovský senát pri hospodárskej komore potvrdil, že štát neoprávnene vypovedal zmluvu o opcii firmy Petrcíle na vlastníctvo 15 percent akcií Novej huty. Rozhodnutie arbitráže potvrdil v novembri tiež Mestský súd v Prahe. FNM siahol na poslednú možnosť, odvolal sa na Najvyšší súd.
Zdroj: ČTK