Školský zákon - telenovela pre žiakov a učiteľov

O školskom zákone a škrtaní učiva o 30 až 40 percent sa hovorí a píše už tak dlho, že novinári pomaly začínajú považovať za zbytočné o tom písať, učitelia hovoriť a odborníci diskutovať. A pritom ide o najdôležitejší zákon, ktorý má zmeniť suché, encyklo

Školský zákon a redukciu učiva minister školstva Martin Fronc z roka na rok odkladá. Čaká na to, kým sa schváli vysokoškolský zákon, aby sa mohol pustiť do reformy základných a stredných škôl. Deti sa tak v školách naďalej neúmerne preťažujú množstvom nepotrebného učiva. FOTO AUTORKA

O školskom zákone a škrtaní učiva o 30 až 40 percent sa hovorí a píše už tak dlho, že novinári pomaly začínajú považovať za zbytočné o tom písať, učitelia hovoriť a odborníci diskutovať. A pritom ide o najdôležitejší zákon, ktorý má zmeniť suché, encyklopedické školy na tvorivé a humánne, do ktorých budú chodiť deti rady a naučia sa v nich praktické veci do života.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nové sa naučiť, staré zabudnúť

Dnes to pre kvantum učiva, čo musia učitelia podľa osnov prebrať, nejde. "Učitelia stihnú učivo len preberať, nestíhajú ho upevňovať," hovorí školská inšpektorka Gabriela Vaneková.

Aj preto sú výsledky našich žiakov v medzinárodných prieskumoch slabé. Žiaci sa učia zo dňa na deň, aby sa mohli naučiť nové učivo, musia staršie "pustiť z hlavy".

Psychológovia sa zhodujú, že učivo obsiahnuté v našich školských osnovách zvládajú len deti, ktoré majú IQ v norme a nemajú žiaden zdravotný ani psychický problém. Tie, ktoré majú čo len menšiu "chybičku krásy", v školách trpia.

Rozprávanie bez výsledkov

O potrebe nového školského zákona a s ním súvisiacim škrtaním učiva v učebných osnovách sa hovorí už 15 rokov. Na tvorbe zákona pohorela bývalá ministerka školstva ministerka Eva Slavkovská, za ňou exminister Milan Ftáčnik. Obaja návrh školského zákona predložili tesne pred koncom svojho volebného obdobia, a už ho nestihli schváliť.

SkryťVypnúť reklamu

Podobná chyba hrozí aj terajšiemu ministrovi školstva Martinovi Froncovi. Už vlani v novembri ho preto kritizovali poslanci Smeru. Jozef Čaplovič apeloval na urýchlené predloženie "zákona zákonov" pre regionálne školstvo. Nič sa nestalo.

Začať sa dalo aj bez zákona

Teraz si minister vyslúžil kritiku aj z vlastných radov, a to od štátneho tajomníka ministerstva školstva Františka Tótha. "Napriek tomu, že v programovom vyhlásení vlády sa spomína kurikulárna reforma ako jedna z hlavných priorít rezortu školstva, nič sa v tomto smere neurobilo. Nie sú zadefinované žiadne kroky, ako so škrtaním učiva začať, nefunguje kurikulárna rada. A už nie je veľa času," kritizuje Tóth ministra. Podľa neho mnohé deti nezvládajú dnešný systém v školách. A myslí si, že kurikulárna reforma sa dala začať aj bez školského zákona. "Keby bola vôľa, mohol minister po nástupe do funkcie zadať Štátnemu pedagogickému ústavu, aby začal pripravovať redukciu osnov, a v týchto dňoch by sme už mali prvé kroky za sebou. Namiesto toho žiakom ešte hodinu pridal," hnevá sa Tóth.

SkryťVypnúť reklamu

Plán je, ale nič z neho asi nebude

Tvrdí, že on už nejaké kroky urobil. Navrhol Štátnemu pedagogickému ústavu rozpracovať dvojstupňový učebný plán: jeden daný štátom, druhý tzv. školský, ktorý bude zohľadňovať predstavy školy. V týchto dňoch by už mal byť takmer hotový.

Jeho iniciatívu však minister Fronc zastavil. "Štátny tajomník nemôže zadávať úlohy za ministerstvo. Zodpovednosť za rezort leží na pleciach ministra," povedala hovorkyňa ministerstva Monika Murová. Podľa nej sa na legislatívnej podobe zákona pracuje, ministerstvo však čaká, ako dopadne novela vysokoškolského zákona. "Keby sa ju podarilo schváliť už dávnejšie, rezort školstva by sa v týchto dňoch venoval školskému zákonu. Teraz sa však nemôžeme venovať dvom takým vážnym veciam naraz," povedala. Podľa nej bude návrh školského zákona známy do mesiaca.

SkryťVypnúť reklamu

Minister Fronc v rýchle zmeny neverí. "Za 15 rokov sa nepodarilo nový školský zákon napísať, nie je to jednoduchá úloha. Vnútorná reforma školstva bude podľa mňa trvať aj desaťročia a ja budem rád, ak sa mi podarí do konca ministerského obdobia nový školský zákon vymyslieť a vládou a parlamentom schváliť," povedal pre SME.

Čo minister hovoril a čo skutočne urobil

November 2002

Vláda schválila programové vyhlásenie, do ktorého zapracovala už pred rokom schválené Milénium, reformnú víziu školstva. Sľúbila, že začne pracovať na školskom zákone a kurikulárnej reforme školstva (škrtanie učiva o 40 percent). V roku 2002 sa však nič ďalšie neudialo.

Marec 2003

Do konca marca ministerstvo sľúbilo vymenovať novú kurikulárnu radu, ktorá mala začať so škrtaním učiva. Hoci minister Fronc návrhy na členov kurikulárnej rady dostal, dodnes do nej nikoho nevymenoval.

SkryťVypnúť reklamu

Jún 2003

Denník SME informoval, ako úradníci na ministerstve školstva odušu pracujú na školskom zákone. "U ministra by sa mal prerokovať 23. júna a bezprostredne na to ide na verejnú diskusiu," povedala Mária Príkopská z ministerstva.

Júl 2003

Prebehlo pripomienkové konanie, ktoré učiteľov rozčúlilo, lebo bolo veľmi krátke a navyše v čase školských prázdnin.

August 2003

Legislatívnu verziu školského zákona minister predložil do vlády. Nakoniec ju stiahol s tým, že na nej treba ešte popracovať.

September 2003

Martin Fronc ako ďalší možný termín predloženia zákona do vlády uviedol január 2004.

November 2003

Návrh školského zákona dostali do rúk spoluautori Milénia. "Návrh má dvesto strán a dostali sme ho 14 hodín predtým, ako sme mali podať svoje pripomienky," informoval SME Miron Zelina. Podľa neho bola táto verzia zákona o niečo horšia ako predchádzajúce.

SkryťVypnúť reklamu

December 2003

Minister Fronc papierovo schválil odsunutie prípravy školského zákona o rok. Označil ho za prioritu roka 2004.

Júl 2004

Fronc opäť zopakoval, že príprava dlhoočakávaného zákona o výchove a vzdelávaní je prioritou, ale nie príliš optimisticky. "Bolo by úspechom, keby sa podarilo prijať školský zákon ešte v tomto volebnom období," povedal. Zákon sa mal podľa neho objaviť vo vláde najskôr v decembri 2004.

August 2004

Ministerstvo školstva údajne pracuje na štruktúre školského zákona, ako aj zozname kľúčových slov, ktoré by mal obsahovať. Odborná i laická verejnosť sa mohla do diskusie o štruktúre zákona zapojiť do 15. septembra.

September 2004

Ministerstvo vyhodnotilo pripomienky k návrhu zákona o výchove a vzdelávaní, a 385 z nich označilo za zmysluplné. Tentoraz chce návrh zákona predložiť na rokovanie vlády a následne do parlamentu niekedy v roku 2005.

SkryťVypnúť reklamu

November 2004

Minister školstva Martin Fronc sľubuje, že novú, vylepšenú verziu návrhu školského zákona predstaví verejnosti začiatkom budúceho roka. Nový školský zákon vyhlásil opätovne za prioritu - teraz roku 2005. (sr)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 130
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 447
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 933
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 660
  5. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 436
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 373
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 041
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 034
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu