Aktivisti z organizácie Reportéri bez hraníc držia plagáty s nápisom V srdci OSN - najväčšie väzenie pre novinárov pred európskym sídlom OSN v Ženeve, kde sa 14. marca začalo zasadnutie komisie pre ľudské práva. Členovia komisie Čína, Kuba, Eritrea a Nepál majú povesť krajín s najväčším počtom uväznených žurnalistov na svete. FOTO - TASR/EPA |
ŽENEVA - Vysoká komisárka OSN pre ľudské práva Louise Arbourová včera v Ženeve odsúdila podľa nej veľakrát nedostatočný a selektívny prístup krajín k ľudským právam. Na úvod zasadania Komisie OSN pre ľudské práva zvlášť kritizovala prípady mučenia zadržiavaných osôb, ktorého sa napríklad v Iraku dopustili USA. V narážke na USA označila za zvlášť znepokojivé, že aj niektoré dlhodobo zavedené práva, ako právo človeka nebyť mučený, sa začali "bezprecedentne interpretovať".
Komisia OSN združuje 53 krajín a bude rokovať šesť týždňov. Je terčom kritiky mimovládnych organizácií, ktoré zdôrazňujú, že polovica členov komisie sama nedodržiava ľudské práva a využíva tento orgán iba na to, aby sa vyhli odsúdeniu. Poukazujú tiež, že minulý rok komisia kritizovala len malé štáty, zatiaľ čo vo prípade v Iraku, Čečenska či Sudánu mlčala. (čtk)