Po niektorých obetiach zostali aj ich fotografie: zdobia steny múzea a ukazujú, že v koncentračných táboroch nežili len čísla, ale skutoční ľudia. FOTO- REUTERS |
Ľudské príbehy, najintímnejšie myšlienky a veci ponoril architekt Moše Safdie do chladnej konštrukcie z betónu a skla. Tým sa podobá pamätníku obetí 11. septembra v New Yorku či Pamätníku holokaustu v Berlíne.
Dnes ho za účasti predstaviteľov 40 krajín, medzi nimi niekoľkých prezidentov a ministrov, otvoria v Jeruzaleme. Zo Slovenska príde prezident Ivan Gašparovič.
Nové múzeum je súčasťou pamätníka Jad Vašem. Postavili ho pre ľudí, ktorí si už nepamätajú, čo to bol holokaust, a už nemajú doma nikoho, kto by im o ňom rozprával. Izraelskí tínedžeri už holokaust poznajú len z kníh a zdá sa im, akoby sa všetko stalo strašne dávno a niekde úplne inde. "Nestalo sa to v inom svete, v inej realite. Aj v Osvienčime bolo modré nebo a zelená tráva," hovorí kurátorka múzea Yehudit Inbar.
Pred päťdesiatimi rokmi, keď vznikol v Jeruzaleme prvý pamätník holokaustu, nebolo možné, aby návštevníkom ukazovali osobné veci umučených, dobytčáky nad priepasťou či Pamätník detí, kde na "nebi" svietia hviezdičky symbolizujúce detské obete a jasný hlas číta ich mená a vek. Vtedy bolo všetko príliš čerstvé.
Dnes chce múzeum vychovávať a udržiavať pamiatku obetí interaktívne, tak ako je to v móde. Tváre a mená konkrétnych ľudí, detské kresby z táborov, videoprojekcie, architektonické triky sprevádzajú návštevníkov na 180 metrov dlhej "prechádzke". Prvá expozícia sa nazýva Svet predtým, posledná Počítanie strát. Všetko uzatvára panoramatický pohľad na Jeruzalem. Novinári, ktorým múzeum ukázali v predstihu, povedali Židovskej tlačovej agentúre, že všetko v múzeu je také silné, že mali až fyzický pocit straty a smútku. Niektorí celú prehliadku ani nezvládli.
Kurátori expozície však hovoria, že nechcú nikoho strašiť ani deprimovať. Chcú len, aby sa na holokaust nezabudlo.
Izraelčania veľmi oceňujú, že na otvorenie múzea prídu toľkí štátnici. Podľa prezidenta Moše Kacava tak len nevzdajú úctu obetiam, ale ukážu, že odmietajú antisemitizmus. "Jeruzalem bude hlavným mestom sveta. Naposledy tu bolo toľko štátnikov na pohrebe Jicchaka Rabina v roku 1995," povedal denníku Jerusalem Post šéf izraelského diplomatického protokolu Jicchak Eldan.
Izraelskí komentátori píšu, že takéto stretnutie bude aj príležitosťou ukázať židovský štát v dobrom svetle. Hlavným hrdinom bude premiér Ariel Šaron. Muž, ktorého pred dvoma rokmi pre jeho "tvrdú politiku" vyhľadávali hlavy štátov len neradi, teraz musel návštevníkov odmietať.