BRATISLAVA - Niekoľko desiatok členov Slovenskej pospolitosti, ktorí v nedeľu pochodovali Bratislavou v uniformách pripomínajúcich Hlinkovu gardu, nemôžu potrestať. Oblečení boli totiž v kópiách uniforiem Rodobrany, ktorá síce vznikla z bývalých členov Hlinkovej gardy, ale až po roku 1945. Vyplýva to zo znaleckého posudku, ktorý polícii poskytlo Múzeum SNP v Banskej Bystrici.
Polícia si uniformy všimla pred dvoma rokmi počas ukladania pozostatkov Andreja Hlinku v Ružomberku. Začala aj trestné stíhanie, ale kvôli znaleckému posudku ho musela zastaviť. Znaky na uniforme sú podobné znakom Hlinkovej gardy, ale nie sú totožné.
"Legislatíva je postačujúca. Myslím si, že ak začnú vyvíjať činnosť, ktorá by bola nebezpečná pre spoločnosť, máme dostatok právnych predpisov, aby sme zasiahli," myslí si predseda centrálnej komisie pre koordináciu boja proti extrémizmu Pavol Draxler.
Slovenská pospolitosť, ktorá fungovala najprv ako občianske združenie, je dnes už zaregistrovanou politickou stranou. "Právny stav je, bohužiaľ, taký, že sa nedopustili žiadneho trestného činu a nemáme právny spôsob, ako ich zrušiť," povedal pre SME policajt, ktorý sa venuje extrémizmu.
Medzi členmi strany sú aj právnici, ktorí neváhajú - napríklad keby ich členov nevpustili na nejaké podujatie - podať sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Členovia si na všetko vraj dávajú veľký pozor, vyhlásenia čítajú z papierov, aby im "neubehlo" niečo, za čo by mohli byť stíhaní.
Michal Miklovič zo sekcie právnych analýz a rekonštrukcie dokumentov hovorí, že uniformy Slovenskej pospolitosti a Hlinkovej gardy z 30. a 40. rokov sa trochu podobajú, ale nemožno ich stotožniť, preto sa ani nedajú zakázať. Polícii sa podľa neho darí obmedzovať verejné nosenie nacistických symbolov.
Vznik slovenského štátu 14. marca 1939, ktorý v nedeľu pospolitosť oslavovala, je podľa neho začiatkom režimu, ktorý sa dopustil rovnakých zločinov ako nacisti. Hovorí to aj zákon o pamäti národa.
"Režim v rokoch 1939 -1945 sa dopustil všetkých troch základných zločinov, za ktoré boli po druhej svetovej vojne súdení nacistickí zločinci - zločinu proti mieru, zločinu proti ľudskosti a vojnového zločinu." Zločinu proti mieru sa slovenský štát dopustil účasťou na napadnutí Poľska 1. septembra 1939, "čím sa priamo spolupodieľal na rozpútaní druhej svetovej vojny" a na napadnutí Sovietskeho zväzu 23. júna 1941. Zločinu proti ľudskosti a zároveň vojnového zločinu sa režim dopustil účasťou na genocíde židovského obyvateľstva. (mož
Čo je Slovenská pospolitosť?
Strana Slovenská pospolitosť v nedeľu oslavovala vznik vojnového slovenského štátu. Po stretnutí pri symbolickom hrobe jeho prezidenta Jozefa Tisa v tmavých uniformách pochodovali ulicami Bratislavy.
Slovenská pospolitosť - národná strana bola na ministerstve vnútra zaregistrovaná 18. januára. Jej stanovy sa nám nepodarilo získať. Na predstaviteľov strany sme sa obrátili prostredníctvom zverejnenej mailovej adresy, ale nikto nám neodpovedal.
Na internetovej strane Slovenskej pospolitosti sú jej stanovy z čias, keď bola ešte občianskym združením. Jej cieľom okrem iného bolo "podporovať fyzický a duševný rast každého jej člena, prehlbovať vedomosti o histórii, zvykoch a poslaní Slovákov a Slovanov".
K povinnostiam členov patrí aj prejavovať úctu členom, "najmä však Vodcovi". Na stránke sú aj rôzne články z občasníkov Prúty a Hlas NSS. Sú tam titulky ako Cigánsky problém či Židovský problém.
V 15. čísle Prútov je definovaný aj nepriateľ Slovákov v básni Garda pravdy. "Dvanásť hviezd v diabolskom kruhu podlého hada, neveríme klamným nezmyslom, pre národy sa chystá zrada." Dvanásť hviezd v kruhu je symbol Európskej únie.
Uniformy, v ktorých chodia členovia Slovenskej pospolitosti, vzdialene pripomínajú oblečenie Hlinkovej gardy (vľavo). „Naozaj iba voľne,“ hovorí amatérsky vojenský historik Pavel Papšo. Dvojkríže na krkoch sú úplnou novinkou, gardisti také nikdy nenosili a sú „zjavne inšpirované Rytierskym krížom Železného kríža“. Ide o jedno z vysokých vojenských vyznamenaní v nacistickom Nemecku. Čapice svojím tvarom pripomínajú poľskú Armiu Krajowu. Podľa Papša má oblečenie charakter odevu totalitnej jednotky. FOTO - ARCHÍV A ČTK
Autor: rp