Nový zákon o zdravotnom poistení si inak vysvetľuje štátna a inak malé súkromné poisťovne.
Podľa najväčšej štátnej Všeobecnej zdravotnej štát odvedie poistenie iba vtedy, ak zamestnanec bude chorý celý jeden mesiac. Takto poisťovňa školila ekonómky veľkých firiem.
Ostatné poisťovne si myslia, že štát má platiť poistné vždy, keď človek ochorie, bez ohľadu na dĺžku práceneschopnosti.
Zdravotná poisťovňa Dôvera tvrdí, že človek na PN nemá zdaniteľný príjem, a preto za neho odvody platí štát. Tridsaťdňová lehota tak, ako o nej hovorí všeobecná, "nemá oporu v zákone".
Marián Kapinos z poisťovne Sidéria povedal, že zákon umožňuje viacero výkladov a je nejednoznačný. "Chorého zamestnanca budeme viesť ako poistenca štátu a od štátu budeme poistné vymáhať."
Podľa údajov Sociálnej poisťovne mesačne ochorie asi 118-tisíc ľudí, štát by mal za nich zaplatiť odvody vo výške asi 68 miliónov korún. Z toho asi polovica ľudí je chorá menej ako 30 dní.
Ak by poisťovne uplatňovali výklad Všeobecnej zdravotnej, prišli by asi o polovicu týchto peňazí. Sociálna poisťovňa, ktorá za práceneschopných platila zdravotné odvody v roku 2003, odviedla poisťovniam okolo 700 miliónov korún.
Ministerstvo zdravotníctva na rôzny výklad zákona odpovedalo vyhýbavo. Podľa tlačového oddelenia ministerstva "štát zaplatí za chorého zamestnanca vtedy, ak nemá zdaniteľný príjem". Ministerstvo si uvedomuje, že to bude veľká suma, balík peňazí na štátnych poistencov má už schválený v štátnom rozpočte na tento rok. Pripravilo novelu zákona o zdravotnom poistení, v ktorej aj tieto vzťahy budú definované jasnejšie. Filozofia péeniek zostane tá istá, za chorých zamestnancov bude platiť odvody štát.