Madriská radosť švédskych dvojičiek Kallurových na halových majstrovstvách Európy po prekážakovom behu na 60 metrov: zlatá Susanna (vľavo), strieborná Jenny. FOTO - REUTERS
BRATISLAVA - Dvojičky sa v dávnejšej minulosti pokladali za zlé znamenie, dnes sú však v móde. Ani v športe už nie sú zriedkavosťou. Ako raritu ich vnímajú nanajvýš vtedy, keď sa ocitnú na stupňoch víťazov. Športových úspechov dvojičiek však pribúda.
Švédky Susanna a Jenny Kallurové sa minulú nedeľu v Madride prehopsali húštinou naskladaných prekážok k obom najcennejším medailám európskeho atletického šampionátu. "Je jedno, ktorá z nás vyhrala," tvrdili.
"Pocit spolupatričnosti a žičlivosti u dvojičiek je veľmi silný," potvrdzuje športový psychológ PhDr. Ivan Bražina. Obrazne: dve telá, jedna duša.
Blíženci z vody
Hviezdnou chvíľou blížencov pod piatimi kruhmi bol ceremoniál odovzdávania medailí na moskovskej olympiáde 1980 na veslárskom kanále v Krylatskom. Finále dvojky bez kormidelníka sa vyvrbilo ako napínavý súboj dvoch párov dvojičiek. Východní Nemci Bernd a Jorg Landvoigtovci preťali cieľ o pol druha sekundy skôr ako Rusi Jurij a Nikolaj Pimenovovci. Na móle mali starosti, aby sa diplomy dostali do pravých rúk, lebo páry si boli podobné ako vajce vajcu.
Postupimské bratské duo, na chlp rovnako vysokí (189 cm) chlapi, získalo zlatú už na montrealskej olympiáde 1976, čo bol pravdepodobne prvý dvojičkovský triumf olympijskej histórie. Vo vode sa blížencom zvlášť darí. Zlaté na dvoch za sebou idúcich olympiádach majú na konte okrem Landvoigtovcov od lanských Atén aj naši vodní slalomári Peter a Pavol Hochschornerovci.
Dvojičky z zasneženého kopca
O historický zápis na zimných olympiádach sa postarali americké dvojičky Phil a Steve Mahreovci v Sarajeve 1984. Na slalomovej trati na Bjelašnici zviedli súboj, ktorý svojím priebehom pripadal priam "bratovražedný", ale súrodenci ho tak neprežívali. Prvé kolo vyhral Steve, o štyri minúty mladší ako jeho brat. Obaja už počas neho komunikovali cez vysielačku o nástrahách trate. Pred druhým kolom žartovali: "Keď budeš dolu, zavolaj mi hore, ako ťa mám poraziť." Rozhodujúce druhé kolo napokon lepšie vyšlo Philovi - vyhral o 41 stotín. "Cestou z dediny na večerný medailový ceremoniál mi zvestovali, že manželka porodila syna - bol to najemotívnejší deň môjho života," skonštatoval neskôr Phil. Mimochodom, až do soboty mu patril primát jediného amerického držiteľa veľkého glóbusu.
Vždy na spoločnej strane
Dvojičky radšej stoja na spoločnej strane športoviska, ako by mali súperiť proti sebe. V niektorých odvetviach také čosi na olympiádach ani neprichádza do úvahy, lebo v disciplíne môže z každej krajiny súťažiť iba jeden. Kaliningradské voľnoštýliarske dvojčatá Anatolij a Sergej Beloglazovovci si preto podelili sféry vplyvu: jeden súťažil do 52 a druhý do 57 kg. Na svet prišli v rozpätí pätnástich minút. Medzi ich životnými úspechmi na olympiáde 1980 vzhľadom na časový program uplynul deň a 48 minút. O 15 minút mladší Sergej zopakoval víťazstvo aj o osem rokov v Soule - nebyť bojkotu Los Angeles, pravdepodobne by bol trojnásobným olympijským šampiónom, lebo v rokoch 1979 - 1985 v zahraničí s nikým neprehral.
Práve v Los Angeles 1984 Beloglazovovcov na žinenke napodobili americké dvojičky Edwards a Lou Banachovci - prvý vyhral do 90, druhý do 100 kg. Pred štyrmi rokmi v Sydney si ich atletickí krajania Alvin a Calvin Harrisonovci dobehli po zlato v štafete 4 x 400 m, no asi ho budú musieť vrátiť kvôli predošlému utajenému dopingu Jeroma Younga. Pred časom sa aj z oboch Harrisonovcov vyvrbili dopingoví hriešnici: Alvin dostal štvorročný a Calvin dvojročný dištanc.
Na lanskej aténskej olympiáde boli hviezdami americkej výpravy gymnasti Paul a Morgan Hammovci. Paul dokonca ako vôbec prvý Američan v histórii vyhral viacboj. O vzťahoch s bratom hovorí v superlatívoch, ale priznáva, že občas sa aj pohádajú: "Tí, čo sú vtedy navôkol, majú z nás zábavu a tvrdia, že sme ako starý manželský pár."
Ak sa dvojičky venujú športu, tak takmer vždy tomu istému. Podľa psychológa Bražinu je to logické: "Všetko hovorí proti tomu, aby si vybrali rozdielne športy. Už aj z praktického hľadiska. Neviem si predstaviť, že by rodič denne vozil jedno dieťa do lodenice a druhé do basketbalovej haly."