Čečeni robia, čo som ja nemohla

"Nie som reportérkou osobného šťastia, priťahujú ma kolektívne pohromy, deportované národy, genocída, utečenci," tvrdí slovenská emigrantka IRENA BREŽNÁ. Spisovateľke ...

Irena Brežná (1950) v roku 1968 emigrovala so svojimi rodičmi do Švajčiarska, kde odvtedy žije a pracuje. Vyštudovala slavistiku, filozofiu a psychológiu na Univerzite v Bazileji. Píše po nemecky, za svoje literárne a publicistické diela získala viacero ocenení. V nemčine jej vyšlo sedem kníh, v slovenčine dve - Psoriáza, moja láska (Archa 1992) a Tekutý fetiš (Aspekt 2005). FOTO SME - PAVOL FUNTÁL

"Nie som reportérkou osobného šťastia, priťahujú ma kolektívne pohromy, deportované národy, genocída, utečenci," tvrdí slovenská emigrantka IRENA BREŽNÁ. Spisovateľke a publicistke, ktorú usadiť sa vo Švajčiarsku prinútila okupácia Československa v auguste 1968, teraz vyšiel výber próz a publicistických textov s názvom Tekutý fetiš. Kniha, s ktorou autorka momentálne križuje Slovensko na literárnom turné, je nielen o živote vo vyhnanstve, ale aj o vojne a o rasizme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ako vnímate súčasné Slovensko?

"Slovensko sa mení od každého môjho príchodu. Na jednej strane sa spoločnosť otvára dokorán konzumu až ma to desí - ani v Texase nebolo toľko reklám ako v Bratislave. Na druhej strane si ľudia začínajú uvedomovať, že sú tu aj alternatívy. Páčilo by sa mi, keby si Slovensko ponechalo svoju svojráznosť a neglobalizovalo sa. Som rada, keď vidím schopnosť zorientovať sa medzi vplyvmi, ktoré sem nefiltrovane prúdia. Pretože Západ, ktorý sem prichádza, nie je ten, v ktorom žijem."

Vaši synovia sa narodili a vyrástli vo Švajčiarsku. Ako oni vidia vašu rodnú krajinu, keď sem prídu?

"Mladší syn má afrického otca a vníma odlišné pohľady na jeho snedú pokožku. Pre mnohých ľudí je však dojemné, že tento mladý černoch rozpráva po slovensky. Keď sme boli na východe, mysleli si, že je Róm."

SkryťVypnúť reklamu

Teraz ste tu hlavne kvôli novej knihe. Ako sa dokáže bilingválna autorka zžiť s prekladom?

"Vôbec prvýkrát, keď som videla svoj text v preklade, bola som v šoku. Moja slovenčina sa zastavila na úrovni osemnásťročnej maturantky. No preklad Jany Cvikovej je veľmi presný. Rozumie mojej umeleckej nemčine, špecifickému jazyku, ktorý používam, a nesnaží sa túto reč poslovenčovať, zjednodušovať."

Kedysi ste slovenčinu nazvali svojím intímnym jazykom. Stále to platí?

"V slovenčine komunikujem so svojimi deťmi, čítala som im po slovensky rozprávky. V tomto jazyku poznám, čo sa patrí, poznám hranice. V nemčine sa však cítim omnoho slobodnejšie."

Nie ste len spisovateľkou, ale aj vojnovou reportérkou. Čo núti ženu vybrať sa na nebezpečné miesta?

SkryťVypnúť reklamu

"Súvisí to s mojou traumou z okupácie. Bola som vtedy v študijnom tábore vo Francúzsku, nemohla som sa brániť. Rodičia sa rozhodli pre emigráciu a vo mne zostalo to poníženie. Keď som v decembri 1994 videla, ako obsadili Groznyj ruské tanky a čečenské ženy sa ich, držiac za ruky, snažili zastaviť, musela som tam ísť. Zdalo sa mi, ako keby Čečeni robili to, čo som ja v roku 1968 nemohla."

Na stretnutí s čitateľmi ste povedali, že človek v bezprostrednom kontakte s vojnou prestane myslieť na nebezpečenstvo, ktoré mu hrozí. Naozaj ste nepocítili nikdy strach o svoj život?

"Pocítila. Keď som šla cez dedinu Sernovodsk. Všade ešte horeli domy. Sedliačka Zula mi povedala - dávajte pozor, nestúpte na rozkopanú zem, môžu tam byť granáty. Zľakla som sa a pustila ju pred seba. No potom som si uvedomila, že keď som prišla až sem, musím žiť ako tieto ženy. Dobehla som Zulu a už nikdy nepustila pred seba. V čečenskej kultúre platí taký kódex, že ukázať strach sa nepatrí. Keď nám v Groznom strieľali Rusi nad hlavami, domáci sa smiali a pozerali sa im do tvárí."

SkryťVypnúť reklamu

Aká je úloha médií v tomto konflikte?

"Mojou úlohou bolo ukázať iné Čečensko, aké ponúka ruská propaganda. Pár teroristov nemôžeme identifikovať s celým národom. V Čečensku mesačne mizne asi 70 ľudí a o tom ruské médiá mlčia. Existujú tu filtračné tábory, kde sa systematicky používajú rôzne druhy mučenia. Zatýkajú sa muži, aby ich rodiny čo najrýchlejšie prišli vykúpiť. To nie je boj proti terorizmu, to je biznis. Keby čečenský odboj Rusi chceli eliminovať, už dávno by to spravili. Lenže im radikalizmus vyhovuje."

Dúfajú ešte Čečeni v lepšiu budúcnosť či pomoc zo zahraničia?

"Vnímajú to, že sú sami na tomto svete. Hovoria: Keby sme boli nejaký zvláštny druh veľryby, boli by sme svetu vzácnejší."

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu