Europoslanci už majú cestovania do Štrasburgu plné zuby. FOTO - ČTK |
Týždeň vo volebnom obvode, dva týždne na zasadaniach výborov a frakcií v Bruseli, týždeň v pléne v Štrasburgu. Zhruba tak vyzerá mesiac 732 eurposlancov. Nemálo z nich má už dochádzania do Štrasburgu plné zuby. Nespokojenci však neargumentujú únavou, ale nákladmi.
"Občanom je ťažké vysvetliť cestovný cirkus za 200 miliónov eur," tvrdí mladý nemecký liberál Alexander Alvaro. Pohoršenie nad cenou za povinných 12 zasadaní v Štrasburgu vyjadrila minulý týždeň prevažná väčšina poslancov.
Do Štrasburgu sa raz do mesiace nepresúvajú len oni. Z Bruselu ide s nimi vyše 2000 ľudí: asistenti, pracovníci výboru i frakcií a úradníci. O desiatkach kamiónov s 3500 debnami dokumentov či stovkách novinárov a lobistov ani nehovoriac. Aj oni majú často veľké problémy sa do Štrasburgu dostať, vlaky a lietadlá sú preplnené, zohnať hotel je stávka do lotérie.
"Asi to bol od začiatku omyl, na ktorý naďalej draho doplácame," hovorí lotyšský konzervatívec Valdis Dombrovskis. Ročné náklady na zasadanie a budovu v Štrasburgu podľa tohto exministra financií už teraz prevyšujú 200 miliónov eur a vstupom Bulharska a Rumunska sa ďalej zvýšia.
V Štrasburgu sa pritom europoslanci zdržia len štyri dni. Zvyšok mesiaca tamojší palác zíva prázdnotou. Prechádzanie z Bruselu do Štrasburgu je však povinné. Uzniesli sa na ňom členské krajiny a len ony by ho mohli zrušiť: jednomyseľne.
Citlivú otázku lídri únie naposledy riešili pred 13 rokmi - na summite v Edinburghu. Poslanci tak lamentujú, že síce rozhodujú o unijnom rozpočte, ale nie o sídle vlastného parlamentu.
Opakované pokusy o zrušenie zasadania v Štrasburgu zatiaľ stroskotali na vete Francúzska. To sa nechce vzdať prestížnej inštitúcie, ktorej navyše postavilo novú budovu. Predovšetkým britskí poslanci sa už roky snažia parížsku vládu navnadiť možnou kompenzáciou. Istý čas navrhovali umiestniť v Štrasburgu európsku univerzitu. Teraz tam chcú Európsky technologický inštitút. Obdobou amerického M.I.T. chce eurokomisia dohnať náskok vo vede a výskume Spojených štátov.
Aj keby taký výmenný obchod získal väčšinu v celom parlamente, šance na úspech v členských štátoch sú zatiaľ vo hviezdach. Paríž dosiaľ mlčí.
Alvaro, ktorý predsedá kampani za parlamentnú reformu, však dúfa v medzikrok v budúcom volebnom období: "Od roku 2009 by malo byť v Štrasburgu menej zasadaní." Poslanci by si ich vraj mohli vynútiť tým, že by časť z nich zasadala paralelne v Bruseli.
DÁVID ZELINGER, Brusel