Iránski monarchisti podporujú na letisku v Bruseli svojich kolegov v lietadle. Tí vyzývajú Ameriku aj Európu, aby s Teheránom nevyjednávali. FOTO - REUTERS
Bushova cesta zmierenia po Európe má výsledky. Priestorom, kde sa overí platnosť rečí o spojenectve a spolupráci, sa stal Irán.
Američania včera po rokoch pripustili, že na Teherán sa dá použiť aj "cukor" v podobe prísľubu členstva vo Svetovej obchodnej organizácii (WTO) a náhradných dielcov do zastaraného iránskeho lietadlového parku výmenou za zastavenie jadrového programu.
Európania zase uznali, že ak to nebude fungovať, treba na Irán použiť bič - teda postaviť ho pred Bezpečnostnú radu OSN a uvaliť na neho sankcie.
Bush zmenu amerického postoja pripustil už počas európskeho turné. Vtedy povedal, že sa doma poradí, či sa pridať k Európanom. Podľa zdrojov z administratívy Bush, ktorý chce vyzerať zásadovo, však obrat v americkej politike neoznámi žiadnym špeciálnym prejavom (vystúpiť mala ministerka zahraničných vecí Condoleezza Riceová) a Američania sa ani priamo nezapoja do rozhovorov s Teheránom. Európanov budú podporovať.
Američania môžu demonštrovať spojenectvo s Európanmi za pomerne nízku cenu. To, čo ponúkajú Iránu, ich veľmi nezaťaží. Členstvo Iránu vo Svetovej obchodnej organizácii je otázkou mnohých rokov, Rusom dali Američania podobný prísľub už pred ôsmimi rokmi a rovnako ťažko sa tam dostávala aj Čína.
Za svoju podporu európskeho prístupu k Iránu však získa významný bonus: bude s Európanmi v tíme a v prípade neochoty Teheránu zastaviť obohacovanie uránu, ktoré podľa Washingtonu smeruje k výrobe jadrovej bomby, ich bude môcť tlačiť k výraznejšej akcii. To znamená aj k silnejšiemu postoju, ako sú ekonomické sankcie.
Irán, ktorý vytrvalo opakuje, že sa svojho jadrového programu nevzdá, tak bude odteraz čeliť jednotnému frontu. Analytici však hovoria, že to s ním nemusí nič urobiť.
Irán hrá o čas. Rozhodnutie o jadrovom programe nechce urobiť do júnových prezidentských volieb. Či však v nich zvíťazí reformný alebo konzervatívny kandidát, výsledok bude rovnaký: jadrový program je pre Irán vecou cti a pre jeho politikov dôkazom pre verejnosť, že ju chce brániť pred americkou či izraelskou hrozbou.
Čas je však dôležitý aj pre Američanov. Opakujú, že hra na cukor a bič nemôže trvať roky.
Exiloví Iránci obsadili lietadlo
BRUSEL - Bez použitia násilia sa včera ráno skončil incident na bruselskom letisku, pri ktorom asi 60 cestujúcich iránskeho pôvodu odmietalo 15 hodín opustiť lietadlo z Frankfurtu. Motívom protestu bol nesúhlas s vládou v Iráne.
Neozbrojení účastníci protestu, medzi ktorými boli aj štyri ženy a 22 detí, vyzvali medzinárodné spoločenstvo na prerušenie spolupráce s iránskou vládou. Hovorca skupiny žiadal, aby EÚ, USA, Rusko a ďalšie krajiny podpísali deklaráciu odsudzujúcu terajšiu moc v Teheráne. Zdôraznil, že členovia skupiny, ktorá si hovorí Zhromaždenie pre monarchiu v Iráne, nie sú "žiadni teroristi", ale "poslovia mieru".
"Odmietame akúkoľvek spoluprácu EÚ, Ruska, USA či akejkoľvek inej krajiny s islamským režimom mullov," dodal. (čtk)