k. Obaja túžia ukončiť prvú dámsku éru v histórii Slovenského atletického zväzu - na dnešnom valnom zhromaždení v Bratislave kandidujú na predsednícky post, na ktorom je od roku 1998 nedávno potvrdená podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru.
"Bavia ma výzvy," vysvetľuje Vrábeľ (49), na svetovom šampionáte 1987 v Ríme šiesty na 10 000 m a dvanásty v maratóne, dnes vedúci oddelenia správy nehnuteľností Slovenskej pošty. "Zo stabilizácie, o ktorú sa Mračnová pričinila, treba vyťažiť pre atletiku to, čo legislatíva umožňuje," tvrdí a dodáva, že "musí prísť niekto ďalší - a nemusím to byť ja".
Šéf bratislavskej atletiky Matoušek (48) je presvedčený, že by to mal byť on. "Som najmladší z kandidátov, pritom z hľadiska atletického funkcionárčenia najskúsenejší. Minule som o jeden hlas prehral, teraz o jeden vyhrám," tvrdí sebavedome. Tentoraz si nezaplatil v médiách inzeráty a nevydal propagačný leták, ako pred tromi rokmi. Vrábľovi vyčíta, že chce dobrovoľný post predsedu zmeniť na platený. Podľa Matouška treba "do exekutívy dostať takých, ktorí žijú pre atletiku, a nie z nej, zastaviť pád atletiky, dať do poriadku ekonomiku, skvalitniť sekretariát zväzu..."
Mračnová (58) neútočí, ani sa nebráni, skôr konštatuje: "Za dnešným vedením vidieť určitú robotu, nech ju delegáti posúdia." Tvrdí: podarilo sa relatívne dobre zvládnuť výmenu po odchode generácie Kováča, Kollára či Balošáka ("aj vďaka podpore mladých talentov"), schválili sa nové stanovy, ktoré dnes umožnia prvý raz voliť exekutívu inak ako zastupiteľsky (po krajoch), prelomili sa ľady vo výstavbe tartanových dráh - vďaka združeným prostriedkom vyrástli v Dubnici, Trnave, v máji otvoria ďalšiu v Nových Zámkoch a v júni na bratislavskej Mladej garde.
"Národné atletické centrum by malo byť v Banskej Bystrici," myslí si Vrábeľ, ktorý tu dosiahol vrcholné výkony a nedávno založil klub s názvom Pro-Dukla. "Atletická špička je predsa z východu a stredu Slovenska a v Banskej Bystrici sú podmienky." Svojho času chcel sem premiestiť aj sekretariát zväzu. Medzičasom sa spamätal: "Patrí do Bratislavy, kde sú štátne orgány. Aj vo vyspelom svete rozpočty športov ako je atletika minimálne na 85 percent kryje štát."
V tom spočíva Mračnovej výhoda (sedí v rade ministra školstva) a Matouškov hendikep. Keďže je generálnym riaditeľom spoločnosti Športka, a tá sa so štátnym Tiposom súdi o vyše miliardu, zväz, ktorému by šéfoval štát iste nepôjde po ruke, naopak. "V civilizovanom štáte by nemalo byť na prekážku, že obhajujem zákon - okrem toho dnes som riaditeľom, zajtra byť nemusím," argumentuje.
MARIÁN ŠIMO