"Keď spievam a text hovorí o tom, že som zamilovaná, musím to predsa precítiť a ukázať, pretože inak by to vyznelo falošne," tvrdí Omara Portuondo. Žena, ktorú prezývajú kubánska Edith Piaf, o tom bude presviedčať aj v sobotu 19. marca, keď vystúpi v bratislavskej Inchebe. FOTO - REUTERS |
Už tomu bude pomaly desať rokov, odkedy vďaka albumu s visačkou Buena Vista Social Club svet objavil čaro hudby kubánskych matuzalemov. Dvaja z nich, spevák Compay Segundo a pianista Ruben Gonzales, už nežijú. Veselšou správou je, že po Ibrahimovi Ferrerovi prichádza na Slovensko ďalšia "veľvyslankyňa" z Kuby, speváčka Omara Portuondo.
Je jedinou ženou a s ročníkom narodenia 1930 aj "najmladšou" členkou dnes už legendárneho projektu nazvanom podľa starého klubu v Havane. Na rozdiel od svojich mužských kolegov, Omara Portuondo s hudbou nikdy neprestala. Vyše päťdesiat rokov spievala staré balady a vyvážala tradičné štýly ako son či guaracha z rodnej krajiny. O nesmrteľnosť sa jej však postarali až americký producent Ry Cooder a nemecký režisér Wim Wenders.
V úvodnej časti filmu Buena Vista Social Club ju sledujeme nôtiť lyrický duet s kolegom Ferrerom. Obaja spievajú veľmi precítene a vyzerajú ako zamilovaný párik dvoch dôchodcov. Keď ju však Cooder hľadajúci pri nahrávaní na Kube ženský hlas oslovil, jej prvá reakcia vraj bola: "To mám spievať s takým dedkom?" Nakoniec však súhlasila. A urobila dobre. Z lokálnej hviezdy sa stala prvá dáma latinsko-americkej hudby.
Má veľmi tvárny hlas a dokáže presne podať zmysel textu. Najsilnejšia je v pomalých ľúbostných skladbách, možno aj preto, že veľké vášne má v rodine. Jej matka bola Španielka, ktorá sa zriekla bohatej rodiny a preplávala Atlantik za svojou láskou, kubánskym bejzbalovým reprezentantom.
Spievať začala v havanskom kabarete Tropicana. V čase, keď sa po ostrove začali preháňať po zuby ozbrojení castrovci, už bola populárnou speváčkou. Revolúcia však rozprášila so starým režimom aj jej sprievodnú skupinu, s ktorej členmi emigrovala aj jej sestra. Hranice a kontakty s USA sa čoskoro uzavreli, ona zostala s rodičmi. Zostala tak dlho odkázaná na koncertovanie doma a v komunistických krajinách.
Hoci debutový album nahrala už v roku 1959, skutočnú sólovú kariéru, v plnej paráde a s veľkým záujmom hudobných fanúšikov na celom svete, rozbehla až o štyri dekády neskôr, keď prišla s nahrávkou Buena Vista Social Club presents Omara Portuondo. Slovenskú koncertnú premiéru absolvuje v hale bratislavskej Incheby 19. marca. Predstaví na nej aj niekoľko piesní z vydareného vlaňajšieho albumu Flor de Amor, za ktorý bola nominovaná na cenu Grammy.