Riaditeľka školy Jarmila Maliariková hovorí, že motív nepoznajú. Traja šiestaci boli priemerní žiaci a boli s nimi iba bežné problémy. "Myslím si, že to je všetko z televízie, kde sa vraždí a zabíja už aj v rozprávkach. Neviem, či by vôbec boli schopní to urobiť," povedala.
Štúdie jej dávajú čiastočne za pravdu. Psychológ Štefan Matula, ktorý sa špecializuje na výskum agresívneho správania hovorí, že súvislosť medzi agresivitou mládeže a vplyvom médií potvrdzujú viaceré seriózne výskumy. Z ankety, ktorú robil Ústav politických vied SAV, zasa vyplýva, že 79 percent opýtaných pozoruje zmeny v správaní detí, ktoré videli násilie v televízii, 76 percent je za prísnejšie pravidlá pre hlavné večerné programy.
Násilie, ktoré deti vidia v televízii, znižuje ich citlivosť voči agresivite a berú ju ako súčasť bežného života. "Ak niekto koná agresívne a zistí, že tým dosiahne svoje, pravdepodobne bude znova konať agresívne," tvrdí Matula.
Na agresivitu žiakov sa už dlhšie sťažujú aj učitelia. Tá je spolu s nízkymi platmi najčastejším dôvodom, pre ktorý odchádzajú zo školstva. Matej Beňo z Ústavu informácií a prognóz školstva vidí príčiny agresivity žiakov okrem vplyvu médií aj v zlej výchove v rodine, ale z prieskumu od rodičov vyplýva, že "niekedy agresivitu žiaka vyvolá aj sám učiteľ".
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic navrhuje, aby sa znížila veková hranica zodpovednosti za zločin z 15 na 14 rokov a jeho novela výrazne sprísňuje tresty aj pre mladistvých. Podľa ministrovho hovorcu Richarda Fidesa je táto hranica "vo Veľkej Británii 10 rokov, vo Francúzsku 13, v Holandsku a Grécku 12 rokov a o znížení hranice sa diskutuje aj v Česku".
Práve včera odsúdil anglický súd na doživotie 13-ročného chlapca, ktorý vlani znásilnil svoju učiteľku.
Autor: edi, čtk