Liberalizácia, čiže otvorenie vnútorného trhu prinesie možnosť prístupu zahraničných dodávateľov energie na slovenský trh a zároveň aj možnosť exportu elektriny zo Slovenských elektrární. Pre spotrebiteľa to bude znamenať slobodu výberu spomedzi viacerých dodávateľov.
Od januára sa trh začne otvárať pre veľkých priemyselných odberateľov, ktorých ročná spotreba je vyššia ako 100 GWh. Tým sa zabezpečí otvorenie vnútorného trhu asi na 28 percent.
Domácnosti z hry
Okruh odberateľov, ktorí si budú môcť dodávateľa vyberať, sa bude postupne do roku 2004, čo je termín plánovaného vstupu do EÚ, rozširovať až po zákazníkov s ročným odberom nad 20 GWh. To však stačí iba na otvorenie pre veľkých priemyselných zákazníkov a sektor služieb. Domácností sa teda zatiaľ výber dodávateľa nedotkne, ich ročný odber je totiž podstane nižší, asi 3300 MWh. Otázka úplnej liberalizácie je hlavne otázkou odvahy vládnej garnitúry a bude preto záležať na vôli budúcich vlád.
Liberalizácia sa mala pôvodne začať už od januára 2001, a to pre skupinu najväčších odberateľov s ročnou spotrebou nad 500 GWh. Už koncom roka 2000 však bolo jasné, že sa to nestihne. Chýbal nezávislý regulačný úrad a aj transparentné pravidlá na prenos elektriny od výrobcu k spotrebiteľovi. Tie sa majú vytvoriť odčlenením prenosu od výroby elektriny.
Termín liberalizácie bol preto preložený na júl 2001. Premiér požadoval k tomuto dátumu zabezpečiť aj transformáciu distribučných podnikov na akciové spoločnosti a následné odčlenenie distribúcie elektriny od teplárenstva. Tým sa má zabrániť krížovým dotáciám medzi distribúciou elektriny a výrobou tepla. Pre nevyjasnené majetkovoprávne pomery sa nestihli transformovať distribučné podniky a pre vyjednávanie s veriteľskými bankami zadlžených elektrární sa posunulo aj odčlenenie prenosovej sústavy.
Koncom prvého polroka 2001 sa harmonogram liberalizácie opäť prehodnotil. Bez existencie nezávislých výrobcov mimo Slovenských elektrární by otvorenie trhu nemalo zmysel. Pretože odberatelia nemajú reálnu možnosť obrátiť sa na iného dodávateľa. Preto sa nakoniec urobil kompromis.
Za susedmi nezaostávame
Otvorenie trhu sa posunulo na január 2002 a zároveň sa posunula hranica spotreby zákazníkov, ktorí si budú môcť zvoliť dodávateľa na 100 GWh. Tento postup je v súlade aj s harmonogramom liberalizácie v susedných krajinách. V Česku i v Maďarskej republike bol začiatok prvej etapy otvárania trhu posunutý na rovnaký dátum. Medzi firmy, ktorých sa štart liberalizácie týka, patria napríklad U.S. Steel Košice, OFZ Trading, Slovnaft, Slovenský plynárenský priemysel, Novácke chemické závody a Železnice SR.
TOMÁŠ KURTANSKÝ