Dočasná afganská vláda sa včera zhodla na jednotnom postoji k rozmiestneniu medzinárodných mierových síl v Afganistane. Na tlačovej konferencii to včera oznámil afganský minister zahraničných vecí Abdulláh Abdulláh a britský vojenský hovorca major Guy Richardson s tým, že dokument o príchode Medzinárodných pomocných a bezpečnostných síl (ISAF) bude podpísaný čo najskôr.
Podľa Abdulláha by sa príslušníci ISAF mali objaviť najprv v hlavnom meste Kábul, a až neskôr vo zvyšku Afganistanu. V uliciach hlavného mesta v sobotu prvýkrát hliadkovali spoločne afganské a britské jednotky v uniformách určených pre mierovú operáciu.
Do hlavného mesta mali cez víkend pricestovať aj vojaci z ďalších krajín. Ich zdržanie zapríčinili technické problémy a rokovania Britov s afganskými vládnymi predstaviteľmi.
Medzinárodné mierové sily pod záštitou OSN by počas prvých troch mesiacov mala viesť Veľká Británia. Z celkového počtu 3000 až 4000 mužov bude asi tretina dozerať na bezpečnosť v Afganistane a pracovnou náplňou zostávajúcich vojakov budú humanitárne a logistické úlohy. Súhlas s rozmiestnením síl dali už účastníci decembrovej konferencie o budúcnosti krajiny pri nemeckom Bonne.
Abdulláh zároveň bez konkrétnych dôkazov vyslovil predpoklad, že saudskoarabský radikál Usáma bin Ládin, stíhaný Spojenými štátmi ako terorista, sa môže stále nachádzať v Afganistane. „Nemám presné informácie o mieste bin Ládinovho pobytu, ale pravdepodobne je v Afganistane,“ povedal Abdulláh.
USA, ktoré útok na Afganistan začali v snahe chytiť Usámu bin Ládina, priznávajú, že stále nevedia, kde sa terorista skrýva. Pozornosť sa naďalej sústreďuje na jaskynný komplex Tora Bora na východe Afganistanu, ale aj na priľahlé pohraničné oblasti Pakistanu, kam sa podľa niektorých tvrdení bin Ládinovi podarilo utiecť.
Britský denník The Times v sobotu napísal, že al-Káida skúmala použitie jadrových a chemických zbraní proti Západu a skúšala ich na zvieratách. Podľa denníka svedčia o tom dokumenty, ktoré jednotky našli v opustených sídlach organizácie v Kábule.
(peb, reuters, čtk)