
Indickí moslimskí aktivisti pri modlitbe požiadali Pakistan, aby pozatváral kašmírskych separatistov a vyhol sa vojne s Indiou. FOTO - REUTERS
Pakistanský prezident Parvíz Mušaráf včera vyhlásil, že chce mier, ale zároveň bude pripravený na vojnu, ak bude do nej vtiahnutý. Reagoval na včerajšie vyhlásenie indickej vlády, ktorá pre prípadnú vojnu s Pakistanom získala súhlas všetkých politických strán v indickom parlamente.
Britský premiér Tony Blair a americký prezident George Bush cez víkend vyzvali Indiu a Pakistan, aby zachovali zdržanlivosť.
„Odkazujem indickému ľudu, že Pakistan je za mier. Pakistan chce zníženie napätia, Pakistan chce uvoľnenie. Nech vzťahy medzi Pakistanom a Indiou smerujú k mieru a harmónii,“ vyhlásil Mušaráf.
Na druhej strane Pakistan podnikol všetky nevyhnutné opatrenia. „Ak bude vtiahnutý do vojny, potom budú ozbrojené sily a 140 miliónov pakistanských obyvateľov pripravení čeliť plnou silou všetkým dôsledkom,“ dodal prezident.
Príčinou napätých vzťahov je minulomesačný útok teroristov na indický parlament, ktorých podľa indických úradov podporoval Pakistan. Islamabad spoluzodpovednosť na atentáte odmietol.
Aj India tvrdí, že nechce vojnu. Tá po parlamentnom stretnutí zvolanom premiérom Atalom Bihárím Vádžpejím oznámila, že odmieta vojenské riešenie konfliktu. „Nechceme konflikt. Pokiaľ však do nej budeme vtiahnutí, budeme jej čeliť jednotní,“ povedal po stretnutí s vedením indických politických strán minister pre parlamentné záležitosti Pramód Mahádžan. Vádžpejí zvolal parlament po tom, čo opozícia kritizovala vládu, že s ňou nekonzultovala diplomatické sankcie voči Pakistanu.
Obe krajiny vyslali k spoločnej hranici v kašmírskej oblasti vojenské jednotky, najväčšie posily za posledných 15 rokov. Včera bol v oblasti relatívny pokoj, prestrelky cez hranicu boli zaznamenané len ojedinele. Žiadne obete hlásené neboli. Podľa indickej strany prímerie narušila streľba pakistanských jednotiek na hranici pri Džammú.
Za posledný mesiac poslala India na západnú hranicu množstvo bojovej techniky, vrátane lietadiel a tankov. Podobné manévre viedli v rokoch 1965 a 1961 k vojnám. Podľa BBC Pakistan odvolal z hranice s Afganistanom svoje letecké sily a presunul ich do Kašmíru. Naí Dillí a Islamabad tvrdia, že postavenie ich síl má obranný charakter.
India a Pakistan viedli proti sebe od roku 1947 tri vojny, z toho dve o hornaté územie Kašmíru. V roku 1999 takmer došlo k štvrtému konfliktu. India obviňuje Islamabad, že podporuje kašmírskych separatistov bojujúcich za nezávislosť Kašmíru alebo za pripojenie k Pakistanu. Za posledných 11 rokov zahynulo v kašmírskej oblasti viac ako 30 000 ľudí. (peb, reuters, čtk)