TURECKÁ, HARMANEC – Lavíny zabili v priebehu piatich dní už troch ľudí.
Ľudia v dedinách okolo Banskej Bystrice majú strach. Z Tureckej museli evakuovať tridsať ľudí – do kultúrneho domu v Starých Horách. Bude sa treba postarať aj o ľudí zo zasypanej obce Rybô. Okresný úrad vyhlásil v celej oblasti stav ohrozenia a vyzval obyvateľov Rybieho a chatárov, aby opustili svoje domy.
Zatiaľ čo v Banskej Bystrici bolo včerajšie ráno slnečné a väčšina ľudí sa chystala na lyžovačku, o 15 kilometrov ďalej sa hostia horského hotela Pod Šturcom prebudili zoči-voči tragédii.
Niekoľko minút pred štvrtou ráno sa nad hotelom odtrhla snehová lavína a vrútila sa do prístavku, kde spali traja ľudia. Jeden muž zahynul, ďalší muž a jedna žena skončili v Rooseveltovej nemocnici s ľahšími zraneniami.
Majitelia hotela sa nám k miestu nešťastia nedovolili ani priblížiť. Očití svedkovia hovoria, že keď prišli do zdemolovanej miestnosti, bolo v nej takmer dva metre ťažkého snehu. „My sme nič nepočuli, dozvedeli sme sa o tom až neskôr. Sme tu už niekoľko dní. Teraz ideme ešte lyžovať, ale na Silvestra neostaneme. Tu sa už zabávať určite nedá,“ povedala Popradčanka pripravená na lyžovačku.
Klesajúca hmla a neprestávajúce husté sneženie vyvolávajú veľké obavy pracovníkov Horskej služby aj ľudí v okolitých dedinách. Niektorí sa snažia odpratávať haldy snehu zo striech svojich domov, aby sa nepreborili, iní sa rozhodujú, či by nebolo lepšie opustiť domy a načas sa presťahovať k rodinám v blízkych mestách.
Niekoľko desiatok metrov za Dolným Harmancom pri Banskej Bystrici spadla v nedeľu predpoludním zo skaly spevnenej kovovým pletivom na cestu asi 60-metrová platňa snehu. Na ceste vytvorila vyše dvojmetrovú hradbu snehu.
Jedenásť lavín zasypalo aj železničnú trať v okolí Harmanca. Železničiari ju sprejazdnili snehovou frézou.
„Neviem, čo s nami bude, možno nás zasype,“ hovorí asi 70-ročná obyvateľka Harmanca a pozerá sa na okolité kopce. „Bojíme sa, pravdaže sa bojíme. Ľudia nemajú peniaze, ani domy nie sú poistené. Rozmýšľame, že pôjdeme k dcére do Bystrice. Toto nebude dobré, snehu je veľa,“ obáva sa muž z dediny.
V Tureckej, kde v stredu v lavíne zahynula 54-ročná žena, včera Horská služba odstreľovala umelú lavínu. Dedinu už niekoľko hodín pred akciou hermeticky uzavrela polícia.
„Najprv sme museli poslať našich ľudí do terénu, aby preskúmali stopy, či sa niekto v priestore nepohybuje a čakáme na vhodný moment,“ povedal asi hodinu pred odstrelom pre SME šéf Horskej služby Vlado Vítek. „Nie je to dobré. Zosuv lavín hrozí v podstate z každého strmšieho kopca.“ O niekoľko hodín vybuchlo šesť kilogramov danubitu, ktoré mali strhnúť azda najväčšiu lavínu v histórii Slovenska. Tony snehu vyleteli do vzduchu, lavína sa však nespustila.
„Som prekvapený, že sa to nepodarilo. Hore bolo strašné počasie a nulová viditeľnosť, takže je možné, že nálože neboli umiestnené na správnom mieste,“ povedal Vítek krátko po akcii. Bojí sa, aby sa lavína do rána nespustila sama. „To by mohla byť tragédia,“ dodal. Aby sa turisti do ohrozenej obce náhodou nevrátili, budú ju strážiť.
Odborníci tvrdia, že takúto hrozbu lavín nezažili už roky. Z päťstupňovej stupnice lavínového nebezpečenstva vyhlásili už štvrtý a perspektíva vyvoláva obavy. Meteorológovia totiž hlásia ďalšie sneženie. Všetci záchranári a psy Horskej služby majú 24-hodinovú pohotovosť a sú pripravení kedykoľvek vyraziť do terénu.
„Pre toto obdobie nie je takýto častý výskyt lavín obvyklý. Novembrový sneh, ktorý napadol na teplú zem, vytvoril tzv. dutinovú inoväť,“ hovorí šéf Horskej služby na Slovensku oblasť Orava Pavel Brnčal. V praxi to vyzerá asi tak, že podložie sa správa ako guličky polystyrénu, po ktorých sa vrstva snehu pohybuje.
„Ťažký sneh, ktorý teraz napadol a stále pribúda, ťahá snehovú vrstvu a tá sa trhá. Ťažko dnes povedať, čo bude v ďalších dňoch, ale nebezpečenstvo je obrovské,“ dodáva Brnčal.
Aj skúsení záchrancovia sa v názoroch na ďalší vývoj rôznia. Niektorí tvrdia, že ťažký sneh by mohol pritlačiť vrstvu na podložie a znížiť nebezpečenstvo trhania lavín, iní sú zas pesimisti a tvrdia, že v dôsledku váhy sa dá sneh skôr do pohybu.
Podľa náčelníka Strediska lavínovej prevencie Jasná a horského vodcu Jána Peťa je momentálne v horách vrstva snehu od jedného do jeden a pol metra. Sú však aj úseky, ktoré sú sfúkané až po trávu. „Pomohlo by prudké oteplenie a následný mráz, aby sa zvýšila priľnavosť snehu k podkladu,“ hovorí Peťo. Najbližšie dva-tri dni sa však situácia podľa Peťa pravdepodobne nezlepší.
Bezpečné nie je pohybovať sa ani po chodníkoch v samotnej Banskej Bystrici. Zo striech padajú haldy snehu a ohrozujú chodcov a zaparkované autá. Popoludní sneh zo strechy na námestí zdemoloval dve autá, jedno z nich patrilo turistom z Maďarska.