Politológ Ľuboš Kubín hovorí, že koncoročné regionálne voľby budú "posledným testom politickej váhy strán" pred parlamentnými voľbami. Podľa Kubína výsledky v regionálnych voľbách môžu ovplyvniť zostavovanie straníckych kandidátok pred parlamentnými voľbami a tiež ukážu, ako je to s odmietaním spolupráce s HZDS.
Veľkú dôležitosť voľbám pripisuje šéf opozičného HZDS Vladimír Mečiar, ktorý postupne navštevuje všetky kraje. O budúcich županoch hovorí ako o ľuďoch, ktorí budú mať väčší vplyv ako ministri.
Nie každý by však chcel byť takýmto "ministrom". SDKÚ zrušila primárne voľby v Nitrianskom kraji, v ktorých sa malo rozhodnúť o jej kandidátovi na župana.
Nitriansky primátor Ferdinand Vítek sa napokon rozhodol o túto funkciu neuchádzať a jediným kandidátom SDKÚ tak zostal Ján Greššo.
Poslanec SMK Iván Farkas hovorí, že vplyv člena vlády je jednoznačne väčší ako župana, hoci vďaka reformám vplyv centrálnej vlády klesol a význam regiónov rastie. V SMK ešte nepadlo rozhodnutie o kandidátoch na županov.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý si myslí, že situácia sa dnes zmenila, pretože pred štyrmi rokmi ešte nebola zrejmá predstava, ako budú kraje fungovať a aký vplyv budú mať na život občanov. "Každá strana chce byť silná a mať vplyv a platí to aj pre regióny," hovorí.
Podpredseda KDH Pavol Minárik povedal, že funkcia župana má "skoro silu" ministerskej funkcie. V KDH sa podľa neho súťaží o možnosť kandidovať na župana, hoci navonok to tak nepôsobí. "Prístup našich ľudí k výkonu funkcií je hlavne o službe občanovi," podotkol.
Zatiaľ jediné regionálne voľby v roku 2001 boli poznačené veľmi nízkou účasťou voličov - 26 percent. V druhom kole volieb županov ich prišlo ešte menej - necelých 23 percent. Politológ Kubín si myslí, že dramaticky vyššiu účasť nemožno očakávať ani teraz. "Je možné, že keby tu bol iný typ regionálneho členenia, bližší k občanom z hľadiska historických celkov, tak tá účasť by mohla byť vyššia," dodal.
Autor: sp