ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
Slovenský občan má povinnosť priznať aj príjmy, ktoré dosiahol v zahraničí. Uvádza ich teda v daňovom priznaní, ale nemusí z nich odvádzať 19-percentnú rovnú daň, ak už raz boli zdanené.
S niektorými krajinami máme uzavretú zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia, podľa ktorej sa daň zaplatená v zahraničí započítava ako čiastočné splnenie povinnosti voči domovskému štátu. Takúto zmluvu má Slovensko napríklad s Českom, Ruskom alebo Írskom.
Ostatné zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia túto problematiku riešia tak, že sa zdaniteľné príjmy zo zahraničia vyjmú z celkového daňového základu. Znamená to, že napríklad hrubá mzda z Talianska po zaplatení odvodov sa odpočíta od základu, z ktorého sa ide počítať daň pre slovenský štát.
Aktuálne znenie zákona o dani z príjmov pritom hovorí, že metóda vyňatia príjmov sa už uplatňuje aj pri tých štátoch, ktoré so Slovenskom zmluvu o dvojitom zdanení nemajú. Použije sa aj na príjmy občanov pracujúcich pre orgány Európskej únie. Táto úprava sa vzťahuje už aj na príjmy dosiahnuté v minulom roku.
Inými slovami sa dá povedať, že daň zaplatená v zahraničí sa uplatní metódou vyňatia príjmov v prípade každého štátu, ktorý nemá so Slovenskom dohodu o zápočte dane.