Minister spravodlivosti Daniel Lipšic (vľavo, vedľa vicepremiéra Pála Csákyho) bude možno v parlamente čeliť hlasovaniu o dôvere. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Parlament môže v marci hlasovať o dôvere ministrovi spravodlivosti Danielovi Lipšicovi. Podpredseda HZDS Viliam Veteška včera povedal, že ak Lipšic neodpovie uspokojivo na interpeláciu, HZDS možno uplatní podobnú metódu ako minulý rok v prípade ministra školstva Martina Fronca.
Vlani Katarína Tóthová z HZDS žiadala parlament hlasovať o uznesení, že Froncova odpoveď nie je uspokojivá. Požadovala, aby poslanci zároveň hlasovali aj o dôvere ministrovi. Opozícia tak využila úpravu v ústave, že kým na vyslovenie nedôvery členovi vlády potrebuje 76 hlasov, tak na vyslovenie dôvery potrebuje ten istý počet hlasov koalícia.
Dzurindova vláda sa minulý rok obrátila v tejto veci na Ústavný súd. Minister spravodlivosti Lipšic argumentoval, že hlasovať o vyslovení dôvery je možné len na návrh vlády. O nedôvere voči vláde alebo jej členovi možno hlasovať len na návrh viacerých poslancov. Ústavný súd však o podaní zatiaľ nerozhodol.
Viacerí poslanci parlamentu nemôžu Lipšicovi zabudnúť jeho nedávne vyjadrenia na rokovaní o trestných kódexoch. Minister Trestný zákon z parlamentu stiahol s tým, že prešli pozmeňovacie návrhy "v prospech mafie".
Podpredseda parlamentu Veteška ministra vyzval, aby sa poslancom ospravedlnil. Ten to však neurobil a svoje slová zopakoval. Veteška včera povedal, že sa nebude "nikomu prosiť" a že tlmočil len vôľu poslancov, a to nielen z radov HZDS. Podľa neho by bolo dobré, keby sa minister ospravedlnil a uvedomil si, že "jeho vôľa nie je pre poslancov príkazom".
Lipšicovi sa nepáčilo, že v jednom z ustanovení Trestného zákona vypadlo slovo "podpora" zločineckej a teroristickej skupiny. Podľa Tóthovej sa však ukázalo, že išlo o gumový pojem. "Ako sa zdá, sám uznal, že ho bolo treba vymedziť," hovorí. Podľa nej to svedčí aj o tom, že reakcie ministra neboli primerané. (sp)