Číňania majú "cestovnú mapu" pre Taiwan. FOTO- REUTERS |
u použiť vojenskú silu.
Nebezpečenstvo vojny nie je bezprostredné, ale nervozita medzi komunistickou Čínou a odštiepeneckým Taiwanom rastie. Na jednej strane je najľudnatejší štát s obrovskou armádou, na druhej 23-miliónový ostrov opierajúci sa najmä o americkú záruku, že sa za Taiwan v prípade ozbrojeného konfliktu postaví.
Taiwan sa cíti čínskym zákonom o zamedzení rozštiepenia krajiny ohrozený, hoci Peking upozorňuje, že vojna je až posledným riešením. Rozčúlení taiwanskí predstavitelia včera zákon označili za zámienku na vojenský konflikt. Peking navyše len pred niekoľkými dňami oznámil ďalšie investície do armády.
Čína považuje Taiwan za svoje územie aj napriek tomu, že občianska vojna sa v roku 1949 skončila rozlukou a ostrovné územie sa nazýva Čínskou republikou na Taiwane. Patrí medzi nepočetné miesta v Ázii s funkčnou a prosperujúcou demokraciou, ku ktorej Čankajškovi nacionalisti dospeli po desaťročiach vojenskej diktatúry.
Návrh zákona o odvrátení rozpadu krajiny predložili včera v čínskom parlamente a jeho schválenie na budúci týždeň bude len formalitou. Peking sa ostrovnému Taiwanu snaží vymedziť, kam môže zájsť vo svojej snahe o uznanie a akceptáciu. Ak by taiwanské úrady vyhlásili nezávislosť, červená Čína je pripravená udrieť. "My sme sa nikdy nezriekli možnosti použiť silu pri riešení taiwanskej otázky," povedal podpredseda parlamentu Wang Čau-kuo.
Ak je však veľká nedôvera medzi politikmi, neplatí to o obchodníkoch. Taiwan je najväčším investorom v Číne a vplyvní taiwanskí biznismeni si zväčša neželajú nezávislosť svojho ostrova - Čínu stále považujú za svoju vlasť.
Čína za posledných desať rokov upravila svoju politiku - stáva sa rešpektovaným geopolitickým hráčom, umožnila súkromné podnikanie. Nemení sa však v prístupe k Taiwanu. Akúkoľvek zmienku o nezávislosti považuje Peking za urážku a celý problém za vnútropolitickú záležitosť.
Volanie po nezávislosti je na Taiwane v posledných rokoch najmä medzi mladšími ľuďmi stále silnejšie, ale politici ani reformný prezident Čen Šuej-pien takýto krok nepripravujú.
Čína ho podozrieva, že do práve pripravovanej ústavy chce dostať aj vyhlásenie nezávislosti, taiwanský prezident to však poprel. Silné vyhlásenia Číny o vojne možno však považovať aj za spôsob, ako zastrašiť Taiwan od vyhlásenia nezávislosti.