Zástupkyne Ženskej loby sa včera pri príležitosti Medzinárodného dňa žien pokúsili symbolicky odovzdať kancelárii premiéra podpísané pohľadnice na podporu Pekinskej akčnej platformy. Nijaký úradník Úradu vlády ich však neprijal, odkázali im, že pohľadnice majú nechať v podateľni. Aktivistky nakoniec vytvorili osmičku a pohľadnice nechali v snehu pred Úradom vlády. FOTO SME V- PAVOL FUNTÁL |
"Za desať rokov od prijatia pekinskej platformy k rodovej rovnosti sme sa vrátili o krok dozadu," myslia si predstaviteľky 27 mimovládnych organizácií združených v tzv. Ženskej loby. Opatrenia vlády sú podľa nich čisto formálne, uznesenia sa neplnia a nikto ich nekontroluje. Akčný plán z Pekingu vraj ani nepreložili do slovenčiny.
Na zasadnutí komisie pre postavenie žien pri OSN v New Yorku sa za Slovensko nezúčastňuje ani minister sociálnych vecí, ani jeho štátny tajomník, tak to bolo aj na februárovom stretnutí ministrov únie v Luxemburgu.
Štátny tajomník ministerstva práca a sociálnych vecí Miroslav Beblavý si myslí, že dôležitosť "inštituciálnej bázy" sa preháňa. "Za kľúč k zlepšeniu postaveniu žien na Slovensku považujem reálne kroky, ako napríklad novelu rodičovského príspevku, ktorá odstraňuje diskrimináciu pracujúcich matiek."
"Mimovládne organizácie urobili kus práce, ale nemôžu donekonečna zastrešovať tento štát, ktorý nereaguje," myslí si Adriana Mesochoritisová z EsFemu. Oľga Pietruchová povedala, že na Slovensku síce prebehla kampaň proti násiliu voči ženám, vláda však na ňu neprispela a ani jeden politik sa k nej neprihlásil.
Magdaléna Piscová zo Sociologického ústavu SAV si myslí, že Slovensko má síce solídne zákony na zabezpečenie rodovej rovnosti, ale v praxi je to horšie, lebo "často ide o veľmi skryté a sofistikované spôsoby diskriminácie". (zu)