V porevolučných parlamentoch tvorili 12 až 14 percent členov, vo vláde ich bolo okolo 10 percent. V posledných voľbách kandidovalo 604 žien, do parlamentu sa dostalo 22, teda 14,7 percenta z poslaneckých miest, po odchode niektorých poslancov do exekutívy a príchode náhradníčok vzrástol podiel žien na 19,3 percenta.
Potom, ako sa Zuzana Martináková vzdala funkcie a Anna Záborská odišla do europarlamentu, nie je žiadna žena podpredsedníčkou parlamentu ani predsedníčkou výboru. Štátne tajomníčky sú dve. Z 38 najvyšších predstaviteľov vládnej moci je to 5,3 percenta.
Županku nemáme, medzi poslancami regionálnych parlamentov tvoria ženy 25 percent a menej. V krajských mestách nebola v období 1998 - 2002 primátorkou ani jedna žena, v okresných mestách dve. Podiel žien medzi primátormi miest je 4,4 percenta, medzi starostami 17,5 percenta.
Podľa prieskumu IVO z roku 2002 si až 70 percent mužov a takmer 79 percent žien myslí, že ženám pri vstupe do politiky bránia rodinné povinnosti. Takmer 47 percent žien zastáva názor, že nízke zastúpenie žien v politike je výsledkom systematického úsilia mužov udržať moc a rozhodovanie vo svojich rukách (z mužov 29,4 percenta). Tretím dôvodom je podľa mienky žien ich nezáujem o politiku (43 percent, z mužov 54 percent). Významnou prekážkou je aj "špinavosť a bezohľadnosť politiky", pre ktorú sa jej vraj útlocitné ženy vyhýbajú (myslí si to 41,7 percenta žien a 36,5 percenta mužov). Nedostatočnú prípravu žien na verejné pôsobenie, ich nízku sebadôveru a nedostatok schopností pokladalo za prekážku 20 percent opýtaných. (zu)