Zoznamy nie sú podľa tajomníka katolíckej biskupskej konferencie, biskupa Andrása Veresa, dôveryhodné a otváranie minulosti by iba zbytočne vyvolávalo emócie. "My veriaci navyše nemáme právo súdiť kohokoľvek ani vtedy, ak by nám ich činnosť ako agentov ublížila," dodal Veres.
V prednáške na Katolíckej univerzite Pétera Pázmánya zašiel Veres ešte ďalej. Snahy hlavne vládnych strán o sprístupnenie dokumentov niekdajších tajných služieb označil za súčasť organizovaného útoku proti cirkvám, v prvom rade proti katolíckej.
"Musím predpokladať, že niektoré kruhy majú vyslovene záujem po rozbití manželstva, rodiny a dedinských komunít i o rozloženie cirkevných spoločenstiev," tvrdil biskup.
Dvetisíc rokov stará cirkev však podľa biskupa prežila i oveľa horšie skúšky a prenasledovanie, než sú tie súčasné. Politici by podľa Veresa mali spoznať Kristovo posolstvo, že cirkev nemôžu poraziť ani sily pekla.
Podľa spoločného vyhlásenia maďarských katolíckych biskupov nie je náhodou, že sa téma agentov dostala do pozornosti vo viacerých krajinách nášho regiónu práve teraz.
Cirkev najviac pobúril zoznam 219 osôb, ktorý anonymne zverejnili na internete. Podľa zverejňovateľa je jeho zoznam totožný s tým, ktorý posledný komunistický ministerský predseda v roku 1990 venoval prvému demokratickému premiérovi Józsefovi Antallovi. Zoznam neskôr záhadne zmizol.
Päťdesiat mien z listiny pochádza z cirkevných kruhov. Medzi údajnými agentmi je napríklad 6 z 21 súčasných členov katolíckej biskupskej konferencie a štyria bývalí katolícki biskupi. Vedľa nich sa na listine objavujú predstavitelia ostatných cirkví - od penzionovaného kalvínskeho biskupa po bývalého hlavného rabína.
Vierohodnosť zoznamu ako celku aj motív jeho zverejnenia sú podľa odborníkov pochybné a môže ísť o snahu zdiskreditovať odhaľovanie minulosti. Niektoré mená agentov medzi cirkevnými predstaviteľmi však maďarským médiám potvrdili napríklad historici zaoberajúci sa fungovaním komunistických tajných služieb.
PETER MORVAY