Z troch pobaltských krajín na oslavy 60. výročia víťazstva nad nacizmom do Moskvy poletí len lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová. Estónsky prezident Arnold Ruutel povedal, že nepôjde včera ráno. Poobede sa k nemu pridal aj litovský prezident Valdas Adamkus.
Dvaja pobaltskí prezidenti budú jedni z mála svetových lídrov, ktorí sa v Moskve počas osláv neukážu.
Ruský prezident Vladimir Putin si dáva na oslavách obzvlášť záležať. Už v lete kritizoval médiá, že o prípravách píšu veľmi málo. Z najvyšších svetových lídrov mu už účasť prisľúbil jeho americký kolega George Bush či nemecký premiér Gerhard Schröder. Ten na oslavy víťazstva nad fašizmom príde do Moskvy vôbec ako prvý nemecký štátnik.
Do Moskvy prídu aj predstavitelia členských krajín Európskej únie. Príde dokonca aj Poľsko, kde tiež prebiehala diskusia, či vôbec ísť. Poliaci nespomínajú na sovietsku armádu len v dobrom. Doma tak zostanú len Litovčania a Estónci. Od Kremľa požadujú, aby sa ospravedlnil za takmer 50-ročnú okupáciu.
Rozhodnutie bývalých sovietskych republík je pre Putina určite veľkým sklamaním. Obzvlášť preto, že okrem slov o víťaznej sovietskej armáde sa 9. mája bude rozprávať aj o tom, čo nasledovalo.
"Celý svet teraz oslavuje koniec 2. svetovej vojny, ale my sme vtedy stratili slobodu a stali sa súčasťou Sovietskeho zväzu," povedala minulý týždeň lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová. Do Moskvy na rozdiel od kolegov z Litvy a Estónska pôjde, nesie však so sebou deklaráciu, v ktorej odsúdi sovietsku okupáciu.
Pobaltská trojka plánovala spoločný postup, keďže všetky tri krajiny spája podobná minulosť a odpor voči sovietskej okupácii. Lotyšská prezidentka sa však nakoniec rozhodla sama.
MIREK TÓDA