Pavol Hrušovský (vpravo) zvolal tlačovú besedu o svojej minulosti, aby predišiel nepochopeniu zo strany verejnosti. Prišiel ho podporiť aj jeho kolega František Mikloško. FOTO SME - PAVOL MAJER
BRATISLAVA - Predseda parlamentu Pavol Hrušovský včera zvolal tlačovú besedu, aby ešte pred zverejnením zväzkov ŠtB z Bratislavského kraja informoval, že bol evidovaný ako kandidát tajnej spolupráce.
Ľudia sa podľa neho dodnes poriadne neorientujú v zoznamoch ŠtB, a preto chcel radšej dopredu oznámiť, že kategória KTS, v ktorej ho ŠtB evidovala, neznamená, že bol tajný spolupracovník.
Túto kategóriu ŠtB používala pri ľuďoch, ktorých chcela získať na spoluprácu, ale oni sami o tom vôbec nemuseli vedieť. ŠtB väčšinou takúto evidenciu viedla maximálne tri roky, čo denníku SME potvrdili aj viacerí jej príslušníci. Potom ŠtB spis zvyčajne preradila na agenta, ak získala jeho súhlas so spoluprácou, v opačnom prípade ho uložila do archívu.
Hrušovský spoluprácu s ŠtB odmietol a s nikým nespolupracoval. Potvrdzuje to aj záver vyšetrovacej komisie Federálneho zhromaždenia ČSFR z roku 1992.
Evidovaný bol od 26. februára 1987, jeho celý spis bol skartovaný 12. decembra 1989. Takúto informáciu dostal aj od Ústavu pamäti národa.
Hrušovský si myslí, že ŠtB sa oňho zajímala pre jeho kontakty s cirkevnými predstaviteľmi, ktorí boli súčasťou podzemnej cirkvi na Slovensku, ale aj preto, že jeho blízky príbuzný arcibiskup Dominik Hrušovský bol rektorom Slovenského ústavu svätého Cyrila a Metoda v Ríme a on s ním udržoval blízke kontakty.
S príslušníkom ŠtB sa stretol iba raz, a to pred svojou cestou do Talianska. "Predtým, ako mi náčelník pasového oddelenia vydal vycestovaciu doložku, ma upozornil, že musím mať stretnutie s príslušníkom ŠtB, ktorý bol vo vedľajšej miestnosti." Ten mu ponúkol pohodlnejšie a lacnejšie cestovanie do Talianska, kedykoľvek bude chcieť, ak bude spolupracovať. Chceli vedieť informácie o ľuďoch v Ústave Cyrila a Metoda, koľko ich tam je, ako pracujú, odkiaľ získavajú peniaze. To však Hrušovský odmietol. (mož)
Kto nemusel vedieť o tom, že je evidovaný
KTS
kandidát tajnej spolupráce, ŠtB o ňom zhromažďovala údaje, lebo ho chcela získať na spoluprácu.
D
dôverník poskytoval informácie, ktoré pomáhali kontrarozviedke.
NO
nepriateľská osoba.
PO
preverovaná osoba.
Kategórie, v ktorých súhlasili so spoluprácou
R
rezident bol špeciálne vybraný a úplne spoľahlivý, pod vedením operatívneho pracovníka riadil prácu agentov.
I
informátor bol definovaný ako tajný spolupracovník, podával informácie o nepriateľských skutočnostiach zo svojho okolia. Informátori boli vyberaní z radov občanov, mali široké styky a dôveru okolia. Využívali ich do roku 1972.
A
agent bol tajný spolupracovník, ktorý plnil úlohy pri odhaľovaní protištátnej činnosti.
KB
konšpiračný byt slúžil pre kontrarozviedku na jej stretnutia. Oficiálne bol získavaný operatívnym pracovníkom ako majiteľom bytu, výnimočne tajným spolupracovníkom.
PB
držiteľ prepožičaného bytu bol tajný spolupracovník, ktorého byt slúžil na konšpiratívne schôdze pracovníkov kontrarozviedky s tajnými spolupracovníkmi.
Vybraté kategórie evidencie ŠtB, Zdroj UPN