Firmu to bude stáť stámilióny korún.
Oceliarne hovoria o nezákonnom postupe a spolu s materskou firmou v USA oficiálne oznámili Slovenskej republike, že budú žiadať "kompenzáciu za všetky finančné škody", ktoré im v dôsledku toho vzniknú. Oceliarne tvrdia, že vláde oznámili už vopred, že zníženie kvót bude pre ne "predstavovať nespravodlivé ekonomické bremeno".
Vo vyhlásení firmy sa píše, že v košických oceliarňach už dali na ekologické projekty asi 180 miliónov dolárov a že sú nielen "spoločensky zodpovednou firmou", ale že aj prekročili všetky svoje záväzky voči Slovensku. "Bohužiaľ, slovenská vláda svoje záväzky nesplnila," píše firma, ktorá preto žalobou bráni "svoje práva a práva svojich zamestnancov".
Ministerstvo vlani súhlasilo s návrhom Európskej komisie, že Slovensko bude do ovzdušia vypúšťať o 14 percent menej oxidu uhličitého a včera potvrdilo, že pre U. S. Steel pridelilo kvótu o 8 percent nižšiu oproti požiadavke.
Firma žaluje ministerstvo aj preto, lebo slovenská vláda už rozhodla, že s Bruselom nebude o prípadnej zmene percent znovu rokovať. Žalobu proti rozhodnutiu Európskej komisie v Bruseli podala firma aj na súde v Luxemburgu.
Oceliarne tvrdia, že si nárokovali len také percentá, ktoré potrebujú na výrobu ocele. Množstvo emisií je už aj tak obmedzené zmluvou medzi Slovenskom a Bruselom.
Plánovaná výroba ocele bude pri pridelených percentách na oxid uhličitý zrejme drahšia, lebo firma bude musieť nakupovať voľné kvóty, ako to umožňuje Kjótsky protokol. Keďže U. S. Steel bude môcť vypúšťať do vzduchu najbližšie tri roky zhruba o 2,5 milióna ton oxidu uhličitého menej, než mala v pláne, môže ju to stáť asi miliardu korún navyše. To by bolo v prípade, že jedna tona oxidu uhličitého by stála na trhu s kvótami okolo 10 eur. Celková suma sa však môže aj zvýšiť, lebo pohyb na trhu s voľnými kvótami sa nedá vylúčiť.