S dôstojníkom tajných služieb Nicolom Caliparim, ktorého zastrelili v Iraku, sa včera Taliansko rozlúčilo štátnym pohrebom. Prišli naň všetci najvyšší predstavitelia krajiny. FOTO - REUTERS |
iť sústrasť tisíce ľudí aj politikov.
Talianmi lomcujú protiamerické nálady. Od Američanov očakávajú, že sa za zabitie Calipariho ospravedlnia.
Calipari sa stal národným hrdinom potom, ako v aute, na ktoré strieľali americkí vojaci, vlastným telom zachránil novinárku Giulianu Sgrenovú. Auto s tajným agentom a novinárkou oslobodenou z rúk únoscov bolo v čase tragédie neďaleko bagdadského letiska.
Premiér Silvio Berlusconi naďalej tvrdí, že "spojenectvo so Spojenými štátmi nie je otázkou diskusie, rovnako ako naša vojenská prítomnosť v Iraku".
Biely dom odmietol, že Američania na Talianov strieľali úmyselne, ako to krátko po streľbe povedala Sgrenová. "Je to absurdné," povedal hovorca Bieleho domu Scott McClellan. Sgrenovej sprisahaneckú teóriu odmietol ako nepravdepodobnú aj šéfredaktor krajne ľavicového denníka Il Manifesto, pre ktorý Sgrenová píše. Talianski novinári sa s Američanmi zhodujú len v jednom - kritizujú vládu za to, že si zvykla platiť únoscom výkupné.