Scenár: Francois Ozon, Emmanuele Bernheimová. Réžia: Francois Ozon. Kamera: Yorick Le Saux. Hudba: Philippe Rombi. Hrajú: Valeria Bruniová Tedeschiová, Stéphane Freissová, Géraldine Pailhasová, Francoise Fabianová, Michael Lonsdale, Antoine Chappey, Marc Ruchmann
Päť najsilnejších chvíľ v živote dvoch ľudí Marion a Gillesa. Od konca ich vzťahu až po jeho začiatok: rozchod, nevera, narodenie dieťaťa, sobáš, zoznámenie.
Francúzsky režisér Francois Ozon opäť potvrdzuje svoje výnimočné miesto v kontexte svetovej kinematografie. Po provokatívnych snímkach Dažďové kvapky na rozpálených kameňoch, Pod pieskom, 8 žien a Bazén opäť zmenil štýl a nakrútil prostú, jednoduchú no pôsobivú históriu banálneho vzťahu. Valeria Bruni Tedeschiová dostala za herecký výkon ocenenie na lanskom MFF v Benátkach.
Agenti nula nula (Double Zéro), Francúzsko/VB 2004, 90 minút.
Scenár: Alexandre Coquelle a Matthieu Le Naour - pod pseudonymom Matt Alexander. Réžia: Gérard Pires. Kamera: Denis Rouden. Hudba: Colin Towns. Hrajú: Eric Judor, Ramzy Bedia, Edouard Baer, Georgianna Robertsonová, Francois Chattot, Didier Flamand, Rossy de Palmová, Li Xinová
Francúzska tajná služba vyhlásila najvyššiu pohotovosť: ukradli supertajnú nukleárnu zbraň. Po stopách páchateľov sa vydávajú dvaja najneschopnejší agenti Will a Ben. Ani oni sami netušia, že sú len návnadou, slúžiacou na odvrátenie nepriateľovej pozornosti.
Režisér mimoriadne úspešnej kriminálnej komédie Taxi (1998) nakrútil svoj nový film vo veľkom štýle a s rekordným rozpočtom. Neobsadil jedinú svetoznámu hviezdu, peniaze investoval do exotických lokalít a dokonalých digitálnych trikov.
Stratený v La Mancha (Lost in La Mancha), VB/USA 2002, 93 minút.
Scenár a réžia: Keith Fulton, Louis Pepe. Kamera: Louis Pepe. Hudba: Miriam Cutlerová. Účinkujú: Terry Gilliam, Jean Rochefort, Johnny Depp, Tony Grisoni, Philip A. Patterson, Nicola Pecorini, Ray Cooper, Vanessa Paradisová, Jeff Bridges, Orson Welles
Filmy Terryho Gilliama majú milióny nadšených obdivovateľov. Ešte zaujímavejšie sú Gilliamove filmy, ktoré z rôznych príčin nevznikli. Nedávno, napríklad, chcel nakrúcať podľa kníh Terryho Pratchetta. Cervantesovým Donom Quijotom sa zaoberal od začiatku deväťdesiatych rokov. V hlave a vo svojom skicári mal film už celý hotový. Nakrúcanie The Man Who Killed Don Quijote v Španielsku, s rozpočtom 32,1 milióna, sa však zmenilo na sériu nehôd, zdravotných problémov, tragédií a živelných pohrôm. Keith Fulton a Louis Pepe mali urobiť tradičný film o filme. Vznikol úchvatný celovečerný dokument o filme, ktorý nikdy nevznikol.
Milenci a vrahovia (Milenci a vrazi), Česko, 2004, 108 minút.
Námet: Vladimír Páral. Scenár: Viktor Polesný, Petr Poledňák. Réžia: Viktor Polesný. Kamera: Josef Špelda. Hudba: Karel Svoboda. Hrajú: Jiří Langmajer, Ondřej Vetchý, Zlata Adamovská, Veronika Žilková, Zuzana Norisová, Marek Taclík, Petra Špalková, Jan Vlasák, Jakub Prachař, Kristina Kloubková
Ústredným bodom je stará chemická fabrika v Ústí nad Labem, najmä jej zamestnanecká ubytovňa, kde žijú súrodenci Julda, Alex a Madda Serafínovci, manželia Tušlovci, ambiciózny inžinier Trojan i riaditeľ Gráf, jeho žena Zita a rozmaznaný syn Roman. Ich osudy sa v neveľkom dome často prelínajú a nechcene križujú. Rozsiahla sága, začínajúca sa niekedy v 60. rokoch, sa končí epilógom v roku 1990.
Režisér V. Polesný sa už podieľal na divadelnej inscenácii Páralovej predlohy. S filmom však nemá skúsenosti, Milenci a vrazi sú jeho debutom na veľkom formáte. Hoci k Páralovmu románu pristúpil s pietou, neodpustil si vlastný, odlišný záver.
(aš)