To, či vojaci prejdú do Sýrie, alebo zostanú na libanonskej strane hranice, však Assad jasne nepovedal. Hmlisto sa vyjadril aj o tom, koľko im to bude trvať a naznačil, že Sýria si aj tak v Libanone podrží svoj vplyv. Niekoľkokrát zopakoval, že Sýria odíde v momente, keď bude Libanon jednotný, že tam nemá byť.
Američania, Francúzi a jeho arabskí spojenci však chceli počuť niečo iné: že sa stiahne hneď, vojaci pôjdu rovno domov a že to stihne do libanonských volieb naplánovaných na máj.
Nič z toho však nepovedal. Namiesto toho útočil na libanonskú opozíciu, ktorá zvrhla prosýrsku vládu, aj na Američanov a ich obvinenia, že Sýria púšťa do Iraku teroristov. "Ak si sami neviete urobiť poriadok na hraniciach s Mexikom, ako môžete žiadať niečo podobné od nás?" opýtal sa v prejave.
Biely dom považuje Assadove plány za polovičné. "Len sa s nami hrá," cituje Washington Post zdroj z administratívy. Američanom sa tiež nepáči, že Assad chce odchod z Libanonu koordinovať s Bejrútom. Vláda odstúpila a jediným výkonným centrom moci je prezident Emil Lahúd, ktorý za svoju funkciu vďačí práve Sýrii.
Británia či Rusko k Sýrii také prísne neboli. Assadovo oznámenie považujú za prvý pozitívny krok. Američania ich vystríhajú: Assad vždy, keď svet nalieha, urobí len minimum a to robí aj teraz. Tak to bolo s bojom proti terorizmu, tak je to aj so včera medializovanými infomáciami, že z Damasku vykázal miestnych šéfov palestínskeho Hamasu a Islamského džihádu.
Libanončania sú v názoroch na Assadove úmysly rozdelení. Časť je nadšená z toho, že Assad vôbec odchod z krajiny pripustil, časť však vystríha pred jeho úhybnými manévrami. Nájdu sa aj takí, čo by Sýriu podržali. Hnutie Hizballáh, ktoré má podporu hlavne medzi libanonskými šíitmi, zvolalo na zajtra prosýrsku demonštráciu.
JANA MIKUŠOVÁ