Český premiér a líder sociálnodemokratickej strany Stanislav Gross sa v sobotu večer v hlavnom spravodajstve verejnoprávnej televízie ospravedlnil za výroky, ktorými komentoval majetkové pomery svojej rodiny.
K vystúpeniu ho vraj priviedol politický a mediálny nepokoj posledných dní.
"Musím sa priznať, že som necítil zo začiatku ochotu vysvetľovať záležitosti, ktoré som mylne považoval za súkromné. A za toto sa ospravedlňujem a ospravedlňujem sa aj za to, že som tým dal príčinu k určitým politickým konfliktom, ktoré síce boli možno zneužité, prvotná príčina však bola v tomto mojom prístupe," povedal Gross.
Zápas v globálnej konkurencii
Drvivú väčšinu prejavu premiér venoval všeobecným úvahám o fungovaní politického systému a svojim kritikom, vládnym ľudovcom a opozičným občianskym demokratom, ktorí požadujú jeho demisiu.
Sľúbil parlamentu, že v najbližšom období predloží návrh zákona o majetkovom priznaní politikov.
Varoval pred populistickým zneužitím situácie v čase, keď Česká republika "zvádza zápas o to, aby obstála v pomerne náročnej globálnej konkurencii". Nakoniec vyzval všetkých členov vlády, aby sa venovali svojej práci, a ak jeho výzvu nechcú prijať, nech z vlády odídu.
K podstate problému, čiže podozreniam týkajúcim sa zdrojov peňazí použitých pri kúpe luxusného bytu v Prahe a podnikaní jeho manželky, sa premiér nevyjadril.
Iba náznak
"Vnímal som to skôr ako ospravedlnenie za nešikovnosť, a to si myslím, že ospravedlnenie nie je," povedal včera v televízii Nova člen predsedníctva vládnych ľudovcov Adolf Jílek. "Bol tam iba náznak ospravedlnenia sa za to, čo hovoril a nie za to, čo v minulosti robil," tvrdí aj podpredseda opozičnej ODS Ivan Langer.
Gross v sobotu podľa očakávania získal dôveru širšieho vedenia strany. Za jeho zotrvanie vo funkcii na mimoriadnom zasadaní v tajných voľbách hlasovalo 102 zo 134 delegátov.
Gross po hlasovaní jednoznačne odmietol možnosť, že by odstúpil. "Nebudem uhýbať tlaku, aby som spôsobil pád vlády, ktorá je úspešná."
Škromach
Predstavitelia sociálnych demokratov tvrdia, že koaličná kríza sa týmto skončila. Na veľkonočnom zjazde o tri týždne už chcú hlasovať iba o novom predsedovi strany.
Na túto funkciu kandiduje okrem Grossa ešte predstaviteľ ľavého krídla ČSSD Zdeněk Škromach. Začína sa hovoriť o dohode o rozdelení moci, podľa ktorej Gross svoju kandidatúru na predsedu strany stiahne a zostane iba premiérom.
Ľudovci a predčasné voľby
Ľudovci však krízu za skončenú nepovažujú. "Veríme, že problém spočívajúci v predsedovi vlády si sociálni demokrati do svojho zjazdu vyriešia," povedal ich líder Miroslav Kalousek. Gross v sobotu prvý raz pripustil možnosť predčasných volieb. Ak vraj ľudovci jeho zotrvanie na čele vlády neprijmú, považuje za prijateľnú aj menšinovú vládu sociálnych demokratov, ktorá by však mala skrátený mandát. Predčasné voľby by sa potom mali spojiť s referendom o euroústave.