tný nárast," uviedol Kelemen. Takýto rast je však podľa neho v súlade s trendmi v Európskej únii. Odhadované množstvo spotrebovaného benzínu dosiahlo v minulom roku podľa Kelemena okolo 660-tisíc ton. V rámci predaja benzínu však výrazne klesá predaj a spotreba 91-oktánového a 98-oktánového benzínu. "Medziročne ide o pokles zhruba o pätinu až štvrtinu," zdôraznil Kelemen.
Na slovenskom trhu s palivami je pritom podľa Kelemena vysoká konkurencia. Tú podľa neho výrazne podporujú skladovacie a logistické kapacity konkurentov, ako aj zahraničné sklady. "Konkurenčné terminály na Slovensku sú veľmi dobre rozmiestnené po celom území krajiny, pričom Slovnaft kontroluje len o niečo viac ako polovicu komerčných skladovacích kapacít na Slovensku," skonštatoval Kelemen.
(tasr)
Rakúsky Forstinger expanduje na Slovensko
VIEDEŇ - Od polovice marca bude rakúsko-nemecký reťazec s autopríslušenstvom Forstinger zastúpený aj na Slovensku. Spoločnosť sa zaoberá opravami automobilov a servisom. K jej hlavným činnostiam patrí výmena pneumatík, oleja a bŕzd. Pre riaditeľa spoločnosti Karla-Heinza Wžrleho je začínajúca internacionalizácia míľnikom vo viac ako 40-ročnej histórii spoločnosti. Pred štyrmi rokmi oddlžená spoločnosť píše opäť čierne čísla a v súčasnosti plánuje umiestniť svoje investície "okolo Rakúska".
Prvým pracoviskom na Slovensku sa stane nákupné centrum Shopping Park Soravia v Bratislave, kde si výrobca autopríslušenstva prenajal priestory. Toto pracovisko bude zamestnávať dvanásť ľudí. Forstinger plánuje byť o tri roky zastúpený na ôsmich až desiatich trhoch vo veľkých slovenských mestách. Rovnakú stratégiu uplatňuje aj vo vzťahu k Česku. Koncom roka 2005 by sa malo pravdepodobne v Prahe otvoriť prvé pracovisko, po ktorom by malo nasledovať ďalších osem až deväť filiálok. (tasr)