Britský denník Financial Times v decembri 2004 napísal, že slovenská polícia na východnej hranici boj s prevádzačmi prehráva. Hoci minister vnútra Palko hovorí, že hranicu prejde dvakrát toľko nelegálnych migrantov, ako polícia zadrží, Financial Times to odhaduje na štvornásobok. Vina je podľa novín v zlom vybavení, odhodlaní priekupníkov a v policajnej korupcii.
Pohraničníci a hŕstka príslušníkov policajných kománd podľa denníka ležia a číhajú pri lesných chodníčkoch, dúfajúc, že chytia pašerákov s vrecami plnými kartónov cigariet alebo prevádzačov so skupinami otrhaných čečenských utečencov.
Slovenské zločinecké skupiny - ktoré často vedú aj šmelinu s cigaretami - sa ujímajú utečencov v pohraničných dedinách a vedú ich ďalej po cestách k česko-slovenskej hranici. Slovensko je favoritom pašerákov zo zemepisných dôvodov: husto zalesnená a hornatá hranica je ťažkým orieškom pre políciu a po jej prekročení je to len chvíľa na rakúske alebo české hranice.
Oblasti po oboch stranách hranice sú chudobné a ťažia z prekvitajúceho pašeráckeho obchodu. Miestnych mužov najímajú ako sprievodcov a nosičov, a staré mamy dokonca pôsobia ako hliadky. "Je ťažké nájsť v dedine chlapa, čo by nepašoval," priznal šéf oddielov pohraničnej polície. Policajti nedávno rozbehli kampaň a snažili sa získať informácie o pašovaní, ale získali len štyri skutočné tipy - všetky od súperiacich gangov, ktoré na seba navzájom žalovali.
Istý bývalý pašerák tvrdí, že 10 percent policajtov je na výplatnej listine kriminálnych bánd. "Bez korumpovania polície je prakticky nemožné robiť to dlhodobo," hovorí. Polícia korupciu priznáva. "Ak policajt zarába mesačne 13 000 korún a ponúknu mu 50 000, aby povedal, kde bude hliadkovať, je to prekvapivé?" pýta sa Ján Laškody, šéf špeciálnej policajnej jednotky pre východné hranice.
Pohraničných policajtov je len 295, veľká väčšina pracuje na priechodoch, takže zelenú líniu stráži len asi 60 členov kománd. Pašerákov niekedy sprevádzajú bývalí sovietski príslušníci špeciálnych jednotiek s armádnou výzbrojou. "Komunikácia je veľký problém," hovorí jeden z príslušníkov. "Nedávno som musel viesť operáciu súkromným mobilom, lebo naše staré ruské vysielačky nefungovali."
(r)