Csáky v zákone o financovaní kultúry národnostných menšín navrhuje, aby pod správou Úradu vlády vznikol nový štátny fond. Presadzuje, aby ho štátny rozpočet dotoval aspoň 14 percentami z výdavkov rozpočtovej kapitoly ministerstva kultúry za rok 2005 určených na "tvorbu, šírenie, ochranu a prezentáciu kultúrnych hodnôt", okrem financovania cirkví, a každoročne zvyšoval o mieru inflácie. "Je tam však možná flexibilita, lebo zákon hovorí minimálne o 14 percentách," povedal Csákyho hovorca Martin Urmanič.
Peter Miššík z SDKÚ povedal, že jeho strana zatiaľ zostáva na pozícii, že štátne fondy od začiatku vo vládnom programe odmietla.
Šéf klubu KDH Pavol Minárik dotáciu do štátneho fondu vysvetlil tak, že pôjde o peniaze na granty. Na tie má rezort kultúry tento rok 470 miliónov a na kultúru menšín by teda išlo len necelých 66 miliónov.
Podpredseda ANO Ľubomír Lintner hovorí, že návrh sa musí zmeniť a že stanovenie pevného percenta zo štátneho rozpočtu bolo vždy problémom. "Kultúrna pospolitosť maďarskej menšiny môže rovnako žiadať o granty pre spisovateľov, či pre iné kultúrne projekty, v tomto prípade sa však stanovuje pevné percento," povedal. Mrzí ho, že ministerstvo kultúry mešká zo zákonom o menšinách, lebo Csákyho zákon nie je vo vládnom vyhlásení.
Predseda SMK Béla Bugár povedal, že tri koaličné strany výhrady nemali, len SDKÚ mala pripomienky k zriadeniu fondu. "Pozbierame pripomienky a budeme musieť rokovať aj na koaličnej rade."
Dušan Čaplovič zo Smeru chce, aby parlament prijal zákon o financovaní kultúry a v tom by bola aj časť o menšinových kultúrach. Csákyho zákon nepodporí.
Dušan Jarjabek z HZDS hovorí, že zákon nemá šancu. (sp)