BRATISLAVA - Tisícky ľudí na Slovensku nepodali priznanie k dani z nehnuteľností do povinného termínu 28. februára, nejedno mesto však za to hneď nepokutuje.
Napríklad len v Nitre podľa vedúceho finančného odboru mestského úradu Vladimíra Petríka priznanie nepodalo asi 5-tisíc daňovníkov. Urobiť to môžu beztrestne až do konca marca, pokuty začnú dostávať až v apríli.
Mestský úrad v Ružomberku už v polovici februára ohlásil, že oneskorencov postihovať nebude. Vedúca finančného oddelenia úradu Jana Svrčeková povedala, že mesto im daň vyrubí podľa vlaňajších dokladov a potom ich povolá, aby zistilo skutočný stav.
V Považskej Bystrici z fyzických osôb priznanie podali tri štvrtiny. Medzi tými, čo to neurobili, však nie sú len oneskorenci. Vedúci ekonomického odboru úradu Jozef Šebák hovorí, že niektorí oznámili, že nehnuteľnosti "jednoducho nepriznajú", pretože to urobili v roku 1993 a odvtedy sa u nich nič nezmenilo. Na zákon, ktorý to predpisuje, podľa Šebáka často reagovali spôsobom, ktorý "by nebolo možné zverejniť".
Ani Bystrica podľa Šebáka nebude okamžite pokutovať, hoci to zákon umožňuje. Konať vraj bude podľa toho, na čom sa mestské zastupiteľstvo dohodne, keď zistí, v akom stave podávanie priznaní je a ako môže trestať. To sa má stať koncom marca.
V Prešove zatiaľ štatistiku priznaní nemajú kompletnú, ale priznanie neodovzdalo 2- až 3-tisíc z 30-tisíc daňových subjektov, povedal tlačový tajomník mestského úradu Michal Kaliňák. Hovorí, že mesto nezisťuje prečo, keďže to "nemá žiadny právny vplyv na daňové konanie".
Na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne podľa vedúcej finančného oddelenia Aleny Jandurovej priznanie podalo približne 97 percent daňovníkov.
Oneskorené priznania "prichádzajú poštou, ale už veľmi málo". Na úrade podľa nej neuvažujú, že previnilcom rovno uložia pokutu. Asi ich najprv vyzvú, aby priznanie podali.
Čo hovorí zákon, ak niekto neprizná daň
Zo zákona o správe daní a poplatkov vyplýva, že ak daňovník priznanie podá po 28. februári, obec (mesto) mu uloží pokutu. Ak priznanie nepodá ani v lehote, ktorú mu obec určila výzvou, môže mu uložiť ďalšiu pokutu.
Ak ani pokuty daňovníka neprimajú k tomu, aby priznanie podal, zákon hovorí, že obec môže určiť daň "podľa pomôcok". Tými môžu byť nielen listiny či znalecké posudky, ale aj "výpovede svedkov v iných daňových veciach" či "vlastné poznatky správcu dane zo zdaňovania dotknutého daňového subjektu", ako aj jemu podobných, teda to, čo obec o previnilcovi zistila, keď ho niekedy zdanila a podobne. Obec tak môže určiť daň aj "bez súčinnosti" s daňovníkom. (joč)