Máte nejaké informácie, ako budú postupovať orgány činné v trestnom konaní pri vyzradení utajovaných informácií v prípade ministerských platov?
„Asi sa nebude postupovať nijako. Trestné stíhanie by bolo absurdné, lebo plat člena vlády určuje zákon. Zákon o platových pomeroch ústavných činiteľov je publikovaný v Zbierke zákonov. Každý, kto má základné matematické znalosti, si plat ministra môže vypočítať. Jedným z predpokladov právneho štátu je publikácia právnych predpisov, preto je zjavný nezmysel, aby výška platu člena vlády bola chránená služobným tajomstvom. Stav rozhodne nie je na trestné stíhanie.“
Situácia pre laika vyznieva tak, že hoci je to absurdné, tak predsa len došlo k porušeniu trestného zákona.
„Ak by to aj formálne napĺňalo znaky trestného činu, nie je to spoločensky nebezpečné. Žiaden nebezpečný následok zverejnením výšky platu nemohol nastať, lebo už aj tak bola verejne známa.“
Vyšetrovatelia musia urobiť nejakú analýzu alebo si to môžu jednoducho nevšímať?
„Závisí to od úradu vyšetrovania, či urobí analýzu, či nie. Ak niekto podá trestné oznámenie, budú sa tým musieť zaoberať, ale podľa mňa je nemožné, aby sa v tej veci začalo trestné stíhanie.“
Nemusia sa príslušné orgány zaoberať podozrením zo spáchania trestného činu, aj keď žiadne trestné oznámenie nedostanú?
„Samozrejme, musia. U nás postupujú orgány činné v trestnom konaní z úradnej povinnosti. Pokiaľ vedia, že bol spáchaný trestný čin, tak by mali začať konať. Otázka je, či toto je vedomosť o spáchaní trestného činu. Podľa mňa to trestný čin nie je. Informácia je verejne dostupná – to akoby nejaké ministerstvo utajovalo, že je sedem dní v týždni. Je to absurdné.“
PETER KUNDER