Kanaďana B. Johnsona zrazil z vrcholu doping

Od roku 1931 vyhlasuje tlačová agentúra Associated Press prestížnu anketu Športovec sveta. V roku 1987 v nej zvíťazil kanadský šprintér Ben Johnson, majster sveta a svetový rekordér. Nasledujúce leto vyhral v úžasnom čase 9,79 sekundy olympijskú stovku, .

Od roku 1931 vyhlasuje tlačová agentúra Associated Press prestížnu anketu Športovec sveta. V roku 1987 v nej zvíťazil kanadský šprintér Ben Johnson, majster sveta a svetový rekordér. Nasledujúce leto vyhral v úžasnom čase 9,79 sekundy olympijskú stovku, rovinkou sa rútil rýchlosťou až 43,37 km/h a celý svet mu ležal pri nohách. Jamajský rodák sa v roku 1988 dostal na úplný vrchol a hneď z neho spadol. Najslávnejší dopingový hriešnik oslávi zajtra 40 rokov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Urobil som veľkú hlúposť

Na LOH v Soule bol Ben Johnson usvedčený z dopingu prvý raz. Obrovská hanba z užitia anabolického steroidu stanozololu sa skončila dvojročným trestom – Johnson musel odovzdať zlatú olympijskú medailu Carlovi Lewisovi a jeho dva svetové rekordy vymazali. „Urobil som veľkú hlúposť. Buďte čestní a nenechajte sa uniesť ako ja,“ odkázal Johnson začínajúcim atlétom.

SkryťVypnúť reklamu

V marci nasledujúceho roku sa tréner Charlie Francis priznal, že jeho zverenec požíval zakázané prostriedky už od roku 1981. A čisté svedomie nemali vraj ani ďalší atléti: Dessai Williams, šprintéri Mark McKoy a Tony Sharpe či Angela Taylorová – Issajenková, členka striebornej štafety z OH 1984. Posledná menovaná sa aj napriek anonymným vyhrážkam zabitím priznala.

Odobrali mu medaily i rekordy

V septembri 1990 sa „Big Ben“ na tartan vrátil a štartoval aj na olympijských hrách v Barcelone ‘92. Vypadol až v semifinále, ale hneď v nasledujúcej halovej sezóne ho opäť prichytili. Na mítingu v Montreale mu komisári odobrali vzorku s desaťnásobne prekročeným množstvom testosteronu. Atletická hviezda nadobro zhasla.

Medzinárodná atletická federácia (IAAF) odobrala šprintujúcemu kulturistovi všetky medaily a rekordy, vrátane titulu majstra sveta z Ríma 1987. Z dejín zmizol i skvelý výkon 9,83 sekundy a Američan Lewis sa dodatočne stal dvojnásobným majstrom sveta. Johnson sa začal súdiť a neustále opakoval: „Za prípad zo Soulu sa ospravedlňujem, ale teraz, teraz som úplne nevinný.“ Nikto mu však neveril a jeden z najslávnejších atlétov minulého storočia dostal doživotný dištanc.

SkryťVypnúť reklamu

Benjamin Sinclair Johnson sa narodil 30. decembra 1961 vo Falmouthe na Jamajke, v pätnástich rokoch sa presťahoval s matkou a štyrmi súrodencami do Toronta. V roku 1977 sa ho ujal tréner Francis a o päť rokov neskôr získal Ben prvú veľkú medailu. Na Hrách Commonwealthu v Brisbane vybojoval striebro v behu na 100 metrov a v roku 1984 získal bronz aj na LOH v Los Angeles.

Ben zarobil vyše 7 miliónov

Johnson dostal 23 rôznych ocenení, prekonal desiatky národných, halových a veľa svetových rekordov. Jeho stovku „s podporou steroidov“ za 9,79 sekundy vyrovnal až Američan Maurice Greene v Aténach v roku 1999. V kariére si Johnson zarobil viac ako sedem miliónov dolárov, bol známy samotárskou prípravou pred pretekmi a v tej dobe býval hlavným ťahákom atletických mítingov.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 1994 upozorňoval na seba bývalý kráľ šprintu už len arogantnými výstupmi. Velebil svoje futbalové umenie a tvrdil, že ho lákajú špičkové kluby v Taliansku. O úspechu nepochyboval: „Je to hra pre primitívov,“ hodnotil futbal. Na európskom turné poskytol rozhovor novinám L‘Equipe, v ktorom nadával na nespravodlivosť. „Vy si myslíte, že dnešní atléti sú čistí?“ čertil sa. „Mal som len smolu, že som bol lepší ako tí ostatní, čo zobali,“ hovoril.

Študentom v Berkeley zasa v novembri 1998 tvrdil, že bude pracovať ako bojovník proti dopingu. „Nebol som sám, ale zaplatil som za všetkých,“ ľutoval sa v študentskom časopise.

Pred MS v Seville 1999 IAAF definitívne potvrdila Johnsonov doživotný trest, a tak po „Veľkom Benovi“ ostali len vymazané rekordy, silácke reči a pár pekných vtipov. Napríklad ten v narážke na dopujúcu Američanku Angelu Myersovú: „Ben Johnson prisahá, že nedopoval – boli to len tabletky hormonálnej antikoncepcie!“

SkryťVypnúť reklamu

(čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 683
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 600
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 738
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 726
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 704
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 261
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 236
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 318
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu