Gongadze viedol internetové noviny, ktoré kritizovali vtedajšieho prezidenta Kučmu. Ukrajinci sa až po piatich rokoch dozvedeli podrobnosti jeho vraždy. FOTO - REUTERS |
Dva mesiace po tom, čo na Ukrajine zvíťazila oranžová revolúcia, zatkli 2 mužov, ktorí sú podozriví z vraždy ukrajinského novinára gruzínskeho pôvodu Heorhija Gongadzeho.
Do prípadu má byť zapletený aj exprezident Leonid Kučma, ktorý podľa nového prezidenta Ukrajiny Viktora Juščenka vrahov kryl. "Dnes je hlavné nájsť toho, kto organizoval a objednal vraždu," hovorí Juščenko.
Generálny prokurátor Ukrajiny včera vyvrátil tvrdenia niektorých novinárov, že našli už aj Gongadzeho hlavu. Tú mu totiž po smrti sťali a v novembri 2000 - dva mesiace po jeho zmiznutí - objavili iba telo. Príbuzní ho identifikovali podľa zásnubného prsteňa a talizmanu.
Teraz z dna zátok Dnepru neďaleko Kyjeva potápači vylovili jeho tašku. Svedčí to o tom, že zatknutí začali vypovedať a je teda nádej, že nájdu aj hlavu a ďalších páchateľov.
Vrahovia - dvaja pracovníci kriminálnej polície ministerstva vnútra Ukrajiny - odstránili novinára z politických dôvodov a na pokyn vysoko postavených osôb. Dodnes nie je jasné, prečo si dali toľko práce s odrezaním hlavy.
Ukrajinský denník Segodnja včera napísal, že novinára zrejme zabili náhodným výstrelom do hlavy. Pôvodný zámer únoscov mohol byť iný. Isté je, že vrahovia najskôr novinára kruto mučili, pridusovali ho slučkou okolo krku a snažili sa z neho dostať informácie o politikoch, ktorí mu dodávajú údaje pre jeho články kritizujúce prezidenta Kučmu a jeho mecenáša, milionára a poslanca Alexandra Volkova.
"Bola to strašná smrť," povedal prezident Juščenko, keď sa v pondelok zoznámil s podrobnosťami.
Páchatelia sa najskôr snažili telo spáliť, poliali ho benzínom, ale nezhorelo. Pretože vražedná zbraň patrila policajtovi a bola registrovaná, museli sa guľky nejako zbaviť. Nakoniec odrezali hlavu a schovali ju. Telo pohodili v lese.
Správy o zatknutí generála Nikolaja Astiona, bývalého šéfa kyjevského oddelenia boja s organizovaným zločinom, sa tiež nepotvrdili. Vypočúvajú ho však. Predpokladá sa, že práve jemu dal príkaz k únosu novinára priamo vtedajší minister vnútra Jurij Kravčenko, a v takom prípade o akcii nemohol nevedieť prezident Kučma.
O tom svedčia i škandálne audiozápisy, ktoré v novembri 2000 zverejnil prezidentov bodyguard - major Nikolaj Melničenko. Na audiokazete je hlas Kučmu, ktorý hovorí s vtedajším šéfom bezpečnostnej služby Ukrajiny Leonidom Derkačom a ministrom vnútra Kravčenkom o "nutnosti odstránenia novinára". Major Melničenko potom utiekol do USA, kde dostal politický azyl. Kučma označil audiokazety za sfalšované.
Exprezidenta môžu každú chvíľu obviniť z pomáhania trestnému činu, či zo skrývania faktov vedúcich k odhaleniu páchateľov. Lenže Kučma sa rekreuje v Karlových Varoch.
Ukrajina sa začne sťahovať z Iraku už tento mesiac
KYJEV - Ukrajina svojich vojakov z Iraku stiahne v troch fázach. Prví vojaci odídu už 15. marca, poslední 15. októbra. V utorok o tom rozhodla Národná rada bezpečnosti, ktorú tvoria siloví ministri a riadi ju prezident Viktor Juščenko. Ukrajina má v Iraku 1650 vojakov.
Ukrajina prišla v Iraku o 17 mužov. Ukrajinci slúžia v šíitskej provincii Vásit pod poľským velením.
Bývalý prezident Leonid Kučma vyslal vojakov do Iraku napriek odporu väčšiny krajiny. Pozorovatelia to vnímali ako Kučmov posledný pokus zlepšiť vzťahy s Washingtonom. Ten podporoval po voľbách opozíciu vedenú Juščenkom, práve on teraz vojakov sťahuje.
(čtk)
Autor: agentúra Epicentrum pre SME