BRATISLAVA - Bývalý lekár nemocnice v Prešove tvrdí, že ho prepustili, lebo odmietol podať pacientke liek spôsobujúci interrupciu. Nemocnicu zažaloval, zastupuje ho Ján Čarnogurský. "Nemocnica postupovala podľa zákona a výpoveď nesúvisela s výhradou svedomia," hovorí zas námestník riaditeľa Vladimír Goč. Podľa Goča problém bol v skutočnosti v tom, že hoci lekár ešte nemal atestáciu, nerešpektoval nariadenia starších kolegov, na čo ho niekoľkokrát upozorňovali. "Svoje názory pritom nevedel odborne obhájiť." Raz s ním spísali aj zápis, po opakovanom porušení disciplíny dostal výpoveď.
Lekár sa pri nástupe do zamestnania dohodol s primárom gynekologického oddelenia, že pre výhrady svedomia nebude vykonávať interrupcie. Čarnogurský tvrdí, že nemocnica dohodu viac než rok dodržiavala, ale vlani začali mať jej pracovníci výhrady k tomu, že lekár úkony, ktoré súvisia s interrupciami, odmieta.
Čarnogurský tvrdí, že pokyn na podanie lieku bol porušením dohody, ale aj právnych predpisov. Odvolal sa na ústavu, ktorá hovorí, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. "Čiže nebolo možné lekára nútiť, aby robil takýto úkon."
Prípad podľa Čarnogurského ukazuje, že je nutné, aby štát uzatvoril zmluvy o výhradách svedomia s Vatikánom aj registrovanými cirkvami na Slovensku. Zmluva by podľa neho spresnila nejednoznačný výklad dnešných zákonov.
Vedenie nemocnice upozornilo, že lekár musel pre podobné nezhody odísť už zo štyroch predchádzajúcich pracovísk. (sita, dro)