Rokovania s podnikmi z Tatárska, čo je časť Ruskej federácie, na medzivládnej úrovni trvajú už niekoľko rokov. Ministerstvo hospodárstva podľa Izmaylova už dávnejšie nominovalo svojich ľudí do medzivládnej slovensko-tatárskej komisie, ktorá sa podľa Izmaylova chystá na svoje siedme zasadnutie v Kazani.
Potvrdil, že predstavitelia Tatneftu sa už minulý rok neoficiálne zaujímali na Slovensku aj o akcie Transpetrolu. Na otázku, s kým rokovali, odmietol odpovedať, ale spresnil, že išlo o ľudí z ministerstva hospodárstva. "Koketovanie" so vstupom Tatneftu do Transpetrolu má podľa neho dlhú históriu a tatárska spoločnosť sa oň zaujímala už od roku 1996. Tatneft prepravuje podstatnú časť svojej vyťaženej ropy práve cez slovenský ropovod Družba, preto je podľa Izmaylova záujem spoločnosti pochopiteľný.
Dcérske spoločnosti Tatneftu, ktoré patria k najväčším spoločnostiam v Rusku, majú podľa neho záujem investovať na Slovensku aj mimo ropného biznisu. "Už niekoľko rokov sa pripravujú projekty najmä v strojárskom priemysle," povedal.
Ministerstvo hospodárstva vylúčilo, že by malo akékoľvek rokovania so zástupcami spoločnosti Tatneft predtým ako ruský prezident Vladimir Putin minulý týždeň naznačil záujem tejto firmy o Transpetrol. (rk)