BRATISLAVA - Slovensko podporilo vlani demokratizačný proces na Ukrajine a v Bielorusku takmer 10 miliónmi korún. Peniaze vyčlenila vláda ako rozvojovú pomoc. O peniazoch pre Ukrajinu sa zmienil prezident Ivan Gašparovič v nedeľu v STV, premiér Mikuláš Dzurinda ho doplnil, že sme tam mali najväčší počet pozorovateľov na voľbách.
Granty pre Ukrajinu boli spolu 186 000 dolárov a pre Bielorusko takmer 82 000 dolárov. Na Ukrajine sa angažovalo združenie Občianske oko (štát mu dal 48 700 dolárov), Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (49 479 dolárov), Inštitút pre ekonomické a sociál-ne reformy (43 570 dolárov) a Academia Istropolitana Nova (44 290 dolárov).
Alexander Matúš z Občianskeho oka povedal, že okrem iného sledovali voľby na Ukrajine a školili tiež partnerské mimovládne organizácie. Na tri kolá prezidentských volieb vyslali približne 60 pozorovateľov.
Štátny tajomník ministerstva zahraničia József Berényi hovorí, že po voľbách bol na Ukrajine a stretol sa tam so zástupcami tretieho sektora i vlády. "Usudzujem z toho, čo som počul, že sme konali správne. Komplexný monitoring zatiaľ však nemám," poznamenal.
Dnes sa Berényi zúčastní na zasadnutí OECD, kde sa bude hovoriť aj o Ukrajine a bude presadzovať, aby ju zaradili medzi krajiny, ktoré môžu byť prijímateľom rozvojovej pomoci. Doteraz je na zozname štátov, ktorým sa poskytuje len asistenčná pomoc, teda menej peňazí.
Vláda vlani vyčlenila na oficiálnu rozvojovú pomoc 160 miliónov korún. V národnom programe je 12 prioritných krajín - Afganistan, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kazachstan, Keňa, Kirgizsko, Macedónsko, Mongolsko, Mozambik, Sudán, Tadžikistan, Uzbekistan. Navyše vláda ešte v roku 2003 schválila za programovú krajinu našej pomoci Srbsko a Čiernu Horu. Chce rozvíjať miestnu občiansku spoločnosť, regióny, obnovovať infraštruktúru či prispieť k integrácii do medzinárodných zoskupení. (sp)