WASHINGTON, BRATISLAVA - Spojené štáty predvčerom zverejnili každoročnú správu o dodržiavaní ľudských práv vo svete. Dokument pripravuje ministerstvo zahraničných vecí. V kapitole o Slovensku sa píše, že krajina je v podstate fungujúcou demokraciou. Hneď v úvode však spomína korupciu a neefektívnosť súdov.
Správa opakuje to, čo aj v minulosti, že najčastejšie sa porušujú práva Rómov. Naďalej je problémom okrem postupu polície a rasistických útokov, že tie nie sú primerane vyšetrované a trestané. Rómovia sú aj najčastejšie diskriminovaní, keď nemajú zaručený rovnaký prístup k vzdelaniu, zamestnaniu a zdravotnej starostlivosti.
V časti Sloboda prejavu a tlače správa konštatuje, že nezávislé noviny, časopisy i zahraničná tlač publikujú širokú škálu názorov. Novinári hlásia, že mohli kritizovať vládu bez strachu z odvetných opatrení a že neboli obeťami útokov.
Správa sa však odvoláva na pozorovateľov, podľa ktorých pretrváva politický vplyv vo verejnoprávnych médiách, a tí odporúčajú, aby Rady STV, SRo a agentúry TASR zmenili tak, aby bola zabezpečená ich nezávislosť od vlády a politických strán.
"Nechcem sa k tomu vyjadrovať bez toho, aby som správu dobre poznal," povedal Miroslav Kollár, predseda Rady STV. "Som presvedčený, že ani Rozhlasová rada a ani jej jednotliví členovia nekonajú na základe politických pokynov," reagoval predseda Rozhlasovej rady Michal Dzurjanin.
Správa sa venuje aj televízii Markíza. Predseda ANO a minister hospodárstva Pavol Rusko podľa nej aj naďalej ovplyvňuje redakčnú politiku televízie. Správa pripomína, že organizácie na kontrolu médií Markízu kritizovali, že je naklonená istým politickým stranám a KDH jej odmietlo dávať rozhovory.
"K správe sa vyjadrím, keď si ju celú prečítam," povedal riaditeľ televízie Vladimír Repčík.
(kos, zu)