Libanončania v Bejrúte nesú transparenty namierené proti Sýrii. Stovky demonštrantov mávajú libanonskými vlajkami a žiadajú, aby Sýria opustila Libanon. USA a Francúzsko ponúkli Libanonu pomoc pri organizovaní slobodných volieb. FOTO - REUTERS |
BEJRÚT - Napriek tomu, že vláda Omara Karámího v pondelok odstúpila, zostávajú Libanončania v uliciach. Trvajú na odchode sýrskych vojsk z krajiny, vyšetrení smrti expremiéra Rafíka Harírího a rezignácii prosýrskeho prezidenta Emila Lahúda.
Samotní Libanončania označujú udalosti ako povstanie za nezávislosť a odkazujú na oranžovú revolúciu na Ukrajine či ružovú v Gruzínsku. USA hovoria o cédrovej revolúcii.
Pokojné zvrhnutie vlády je na Blízkom východe niečo úplne nové. Oblasť je v takom pohybe ako nikdy predtým. Otázka je, či je Libanon len špecifickým prípadom, alebo ide o postupné rúcanie starých poriadkov v celom regióne.
Hlavnou úlohou je dnes v Bejrúte zostaviť novú vládu, ktorá privedie krajinu k májovým parlamentným voľbám. Môže to trvať týždne: ústavné funkcie v Libanone sú rozdelené podľa náboženského kľúča a premiérom by mal byť sunnitský moslim. Lídrom revolúcie je však Walíd Džumblát patriaci k sekte drúzov, ktorých mnohí sunniti za moslimov neuznávajú. Ďalší problém je, že sa k revolúcii zatiaľ nepripojili šíiti, ktorí sú najpočetnejšou skupinou v krajine.
Autor: mik