BRATISLAVA - Hlavná úroková sadzba na Slovensku je od dneška na úrovni troch percent ročne. Oficiálnu cenu peňazí včera o jeden percentuálny bod znížila Banková rada Národnej banky Slovenska.
Úroky stanovené centrálnou bankou sú tak už len o percento vyššie ako tie, ktoré vyhlasuje Európska centrálna banka. Znížením tohto rozdielu chcela NBS zasiahnuť proti podľa nej prirýchlo sa posilňujúcej korune. Trh však tento krok očakával, pretože banky si medzi sebou už niekoľko týždňov požičiavajú za podstatne nižší úrok, ako vyhlasuje NBS.
Zníženie oficiálnych sadzieb tak ekonómovia vnímali len ako prispôsobenie sa realite. Koruna sa preto celý včerajší deň obchodovala pomerne pokojne a po ohlásení nižšej sadzby dokonca mierne spevnela.
"Rozhodnutie o znížení sadzieb môže trh vnímať dokonca ako úľavu, pretože odpadla časť neistoty, ktorá naň doliehala," zhodnotila analytička Slovenskej sporiteľne Mária Fehérová. Očakáva, že po mesiaci sa vďaka tomu trh dnes možno dočká aj obnovenia tzv. sterilizačných repotendrov, pri ktorých komerčné banky na dva týždne ukladajú v NBS prebytočné peniaze. Za posledné týždne centrálna banka takto z trhu nestiahla ani korunu. Prebytok korún následne zrazil dolu úrokové sadzby, korunu to však voči euru neoslabilo.
Opäť intervencia
Skutočný útok proti spevňovaniu koruny prišiel včera až k záveru obchodovania na medzibankovom trhu. Podľa odhadu dílerov centrálna banka nakúpila asi 100 miliónov eur, čím dosiahla asi päťhalierové zdraženie eura. Doterajšie intervencie však ukázali, že centrálna banka už nedokáže dlhodobejšie vytiahnuť kurz koruny na slabšie úrovne, dokáže len udržiavať daný stav.
Analytik ING Bank Ján Tóth považuje priame intervencie, ako ich tento rok praktizuje národná banka, za neudržateľné. "Od začiatku roka intervenovali v objeme vyše dvoch miliárd eur. Ak by takto pokračovali po zvyšok roka, objem zásahov by prekročil 30 percent hrubého domáceho produktu. Centrálnej banke by tak vznikla obrovská strata, čo by na druhej strane znamenalo adekvátny zisk pre špekulantov, proti ktorým sa NBS bráni," povedal.
Obmedzenie úspor
Centrálna banka sa neobáva, že znižovanie sadzieb môže ohroziť jej hlavnú úlohu, ktorou je udržiavanie cenovej stability. Niektorí ekonómovia totiž v poslednom období vyjadrili názor, že nízko úročené vklady a lacné úvery môžu viesť k tomu, že sa zvýši spotreba v krajine natoľko, až to privedie obchodníkov k zvýšeniu cien a inflácia sa tak môže vymknúť spod kontroly. Inflácia je však zatiaľ nižšia, ako sa predpokladalo, v januári boli ceny len o 3,2 percenta vyššie ako pred rokom.
Tóth z ING sa však obáva, že môžu vznikať cenové bubliny v niektorých oblastiach. "Úročenie vkladov môže za súčasnej situácie spadnúť aj blízko k nule. Časť ľudí bude preto prirodzene hľadať spôsoby výhodnejšieho zhodnotenia úspor. U nás sa zrejme nedočkáme cenovej bubliny na akciovom trhu, akú videli napríklad Američania, ale viem si predstaviť, že sa ako alternatíva začnú zvyšovať investície do nehnuteľností," povedal.
Krok správnym smerom
Okrem kľúčovej úrokovej sadzby, ktorá sa rovná maximálnej sadzbe pri spomínaných dvojtýždňových repotendroch, NBS vyhlasuje aj ďalšie dve sadzby. Ide o jednodňové úroky, pri ktorých si môžu banky narýchlo požičať alebo uložiť peniaze. Tieto sadzby sa od hlavnej sadzby doteraz líšili o 1,5 percentuálneho bodu. Tento rozdiel sa oddnes znížil na jeden bod, teda podobne, ako je zvykom v Európe.
"Je to rozhodne krok správnym smerom, ktorý môžem len uvítať," povedal Tóth. Môže to podľa neho viesť k tomu, že sa zníži aj rozdiel medzi úročením vkladov a úverov, ktoré ponúkajú komerčné banky. "Hlavnú úlohu bude hrať konkurencia. Tá, našťastie, už začína ožívať aj na trhu služieb pre obyvateľstvo. Veľké podniky sa už nejaký čas môžu tešiť z nižších úrokových rozdielov," dodal analytik.
Oficiálne úrokové sadzby
do včera | oddnes | |
základná úroková sadzba NBS | 4,00 % | 3,00 % |
maximum pre 2-týždňové repo | 4,00 % | 3,00 % |
1-dňová refinančná sadzba | 5,50 % | 4,00 % |
1-dňová sterilizačná sadzba | 2,50 % | 2,00 % |
Zdroj: NBS